Strachy multipotenciálů

Být multipotenciálem má své výhody i nevýhody. Já se snažím zaměřit spíše na ty výhody, ale pravda je, že to, že vás baví hodně věcí, s sebou přináší pár strachů, které mě provázely nebo jsou občas stále mojí součástí.

Nejjednodušší je, se těmto strachům postavit a rozebrat si je. Zdají se pak mnohem menší nebo úplně zmizí. Čeho se tedy multipotenciálové bojí nebo je trápí? Poznáte se v tom?

Tohle jsou možná vaše strachy a obavy:

 1. Bojíte se, co řeknou ostatní na to, že děláte tolik věcí. Co si o vás bude myslet rodina? Přátelé? Partner/partnerka?
 2. Nevíte, čemu se věnovat. Bojíte se, že si špatně zvolíte.
 3. Nevíte, kde máte vzít na všechno čas.
 4. Nechcete opustit to, čemu jste se věnovali tak dlouho, ale už vás to nenaplňuje. Sice cítíte, že je čas jít dál, ale přece neopustíte to, do čeho jste vložili tolik energie…
 5. Bojíte se zkoušet nové věci. Máte strach, že do nich jako vždy vložíte čas, úsilí, peníze, a nakonec vás zase přestanou bavit.
 6. Máte strach, že nikdy nebudete v ničem dost dobří. Ve všem jen průměrní.
 7. Myslíte si, že nikdy nebudete mít dost peněz, když budete tříštit pozornost na více věcí.
 8. Bojíte se, že nikdy nenajdete své poslání a nebudete šťastní.[/box]

Tak to jsou ty nejčastější strachy, které mě napadly. Já se rozhodla je s vámi probrat a ukázat vám, jak na ně nahlížím já.

Už raději nic nového nezkoušíte

Dneska bych se s vámi ráda podívala na číslo pět. Tedy strach pustit se do něčeho nového, co vás láká, ale po dřívějších zkušenostech, se do toho raději nepouštíte.

Vždycky to dopadá totiž stejně. Do něčeho se nadchnete, vložíte do toho hodně úsilí, času, a hlavně spoustu peněz a pak vás to přestane bavit a vy jste na sebe naštvaní. Takže už radši neděláte nic. Chodíte naštvaní do práce, která vás nebaví a z obavy, že opět nenajdete tu pravou věc pro vás, už radši nic nezkoušíte. Nechcete přeci zase vyhazovat zbytečně peníze.

Vaše obavy chápu. Je frustrující sledovat, jak vás věci nadchnou a po nějaké době vás nadšení opouští. Ale řešení to má. Důležité je, začít se na to dívat trochu jinak.

Peníze

První věc, která vás ve spojitosti s tímto problémem nejspíš napadá, je zbytečné vyhazování peněz. Je pravda, že pokud chcete začít s novým koníčkem nebo třeba podnikáním, musíte do toho nějaké peníze vložit nebo si nakoupit vybavení.

Tady je důležité, nekupovat vše bez rozmyslu, ale koupit opravdu jen to nejnutnější a hledat, kde byste to, co potřebujete, mohli najít za rozumnou cenu. Nebo se poptat po známých, jestli něco takového nemají. Mám pro vás příklad, jaké chybě se vyvarovat.

Když jsem se rozhodla, že chci být vizážistkou, ihned po kurzu jsem si nakoupila velké množství kosmetiky, protože nás přesvědčovali, že to všechno potřebujeme. Po roce a půl, kdy líčím, jsem to množství postupně zredukovala na třetinu. Opravdu nepotřebujete úplně všechno, co mají profíci. Já líčím jen občas, tak mi stačí základní výbava.

Navíc jsem nakupovala všechno nové a tím se mi to také hodně prodražilo. Přitom by stačilo, kdybych už tenkrát prolezla Facebook skupiny s vizážistkami. Ty nabízejí na prodej ty samé věci za zlomek ceny, jen proto, že produkt třeba jen jednou použili a nevyhovoval jim. A takhle můžete najít cokoli za skvělou cenu.

Nový koníček nebo práce vás tedy nemusí stát jmění. Stačí zapojit fantazii a hledat cesty, jak ušetřit. Skvělé je na začátku také nabízet své služby výměnou za služby někoho jiného.

Je jasné, že nějaké vybavení budete i tak ale muset koupit. Strach z vyhozených peněz je ale opět zbytečný. Když vás koníček nebo práce přestane bavit, vždy můžete toto vybavení přeci zase prodat. Jasně, že už nedostanete zpátky plnou cenu, ale při troše šikovnosti se vám značná část nákladů vrátí.

A poslední, co bych k penězům chtěla dodat je, že já peníze vložené do nového zájmu neberu jako vyhozené peníze, i když se mu po nějaké době přestanu věnovat. Beru to jako investici do vzdělání, protože nikdy nevíte, kdy se vám to, co jste se naučili, bude hodit. Říkám si, že za co jiného bych měla utrácet než za to, že se stále rozvíjím.

Čas a úsilí

A stejně to vidím i co se týče času a úsilí. I když něco po čase opustíte, neznamená to, že jste ztratili tento čas. Naučili jste se něco nového, co možná v budoucnu ještě někdy využijete. Třeba i jinak, ale určitě vás to něčím obohatilo a máte znalosti, které můžete předat někomu dál.

Nedívejte se na to tak, že je zbytečné začínat něco nového, protože u toho stejně nevydržíte. Zaprvé nikdy nevíte, kdy vás něco nadchne natolik, že u toho vydržíte x let a zadruhé si vzpomeňte vždycky na to, že je dokázáno, že lidé, kteří nestojí neustále na místě, ale zkouší nové věci, jsou mnohem šťastnější než ti, co se bojí vylézt ze stereotypu a dělají pořád to samé. A to platí jak pro multipotenciály, tak nemultipotenciály.

Bez toho, abychom se všichni v životě posouvali, bychom se cítili prázdní. Je v pořádku zkoušet nové věci a hledat, co vám vyhovuje.

A ještě mám poslední myšlenku, co se týče strachu ze zbytečného úsilí. Pokud začnete podnikat s něčím, co zjistíte, že vám nevydělává, opět to neberte jako ztracený čas. Nemusíte všechno zpeněžit. Znovu uvedu můj příklad s vizážistikou.

Na začátku jsem měla myšlenku, že se tím budu živit, ale postupně se ukázalo, že mi více vyhovuje živit se grafikou a líčení je pro mě spíše relax, kterému se věnuji párkrát do měsíce a přijdu při něm na jiné myšlenky a odpočinu si u toho.

Jak vidíte, je to neustálý proces. Nebojte se tedy zkoušet nové věci. Jděte do nového koníčku či podnikání a nepřestaňte být zvědaví, kam vás to v životě zavede.

Shrnutí

 • Peníze vložené do nového zájmu jsou investice do vás
 • Vybavení nakupujte s rozmyslem a hledejte cesty, jak získat věci zadarmo či výměnou za službu
 • Zkoušení nových věcí vás dělá šťastnějšími
 • Vše, co vyzkoušíte, vás posune někam dál, nic není promarněný čas
 • Nikdy nevíte, jak zúročíte to, co jste se naučili

Pokud potřebujete poradit více s vaší multipotenciální cestou a jak si vybrat, čemu se věnovat, využijte průvodce, kterého jsem pro vás sepsala podle svých zkušeností.

Mějte se krásně

Vaše Jana

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.