Strachy multipotenciálů II.

V minulém článku o tom, co trápí multipotenciály, jsem napsala pár myšlenek a postřehů k tématu proč nepřestávat zkoušet nové věci a vykašlat se na strach, že do nich jen vložíte čas, úsilí, peníze, a nakonec vás zase přestanou bavit. No a dnes se podíváme na velmi častý strach z toho, že jako multipotenciál nenajdete své poslání a tím pádem nikdy nebudete šťastní.

Proč je to tak děsivé?

Musím říct, že tohle byl asi můj největší strach a obava vůbec. Dřív mě chytala panika, že to pravé pro sebe nikdy nenajdu. Budu střídat práci za prací a nikdy nebudu spokojená. Všichni kolem mě budou úspěšní ve svém oboru a strmě stoupat vzhůru po kariérním žebříčku. A já se budu zoufale sama sebe neustále ptát, kde je to moje poslání? Najdu ho vůbec někdy? Má každý svoje poslání nebo je to jen pro ty, co se specializují?

Jak to mám s posláním?

Už jednou jsem o poslání něco málo psala v článku Stále na cestě. Tenkrát jsem své myšlenky zformulovala takto: Pro mě jako pro multipotenciála je hledání pravého poslání trošku utopie. Možná ho na té své cestě někdy potkám, ale možná ne. Mám se kvůli tomu hroutit a přestat se snažit? Určitě ne. Já si ten život alespoň užiju. Navíc mi představa, že nevím, kde budu za pět let, připadá vzrušující.

To byly mé myšlenky. Stále platí, že netuším, zda nějaké pravé poslání mám. Doufám, že vám to nezní skepticky, nemyslím to tak. Naopak jsem zvědavá, co mě potká a jestli na něj narazím, ale už na tom tolik nelpím, jako dřív. Chtěla bych vám však k problematice poslání říct ještě několik svých myšlenek.

Co když poslání neexistuje?

Tuhle otázku jsem si také pokládala. Možná hledáme něco, co neexistuje. Možná jsme si tu myšlenku, že tu jsme z nějakého důvodu, vymysleli jen proto, abychom se necítili tak zoufale a prázdně. Neumíme si představit, že jsme tady na světě jen tak, bez důvodu. Že po nás nic nezbyde a nic neovlivníme. Musím vám říct, že právě když jsem si tyhle otázky pokládala, také jsem si nedokázala připustit, že tu nejsme každý z nějakého důvodu. Mít tedy nějaký smysl v životě je rozhodně potřeba.

Věřím tedy na poslání? Jak se to vezme. Svým způsobem ano. Hned vám ale vysvětlím, jak já poslání vnímám.

Jak nahlížím na poslání

Když se řekne poslání, co se vám vybaví? Nejspíš to máte spojené hlavně s profesí. Třeba doktor, který pomáhá lidem nebo malíř, jehož obrazy dělají lidem radost. A to je důvod, proč vás hledání poslání stresuje. Jako multipotenciál si nejspíš nebudujete jednu kariéru. Nebo ano, ale nejste si jistí, že je to to jediné pravé pro vás. Napadlo vás ale, že poslání může být i v něčem jiném?

Možná je vaše poslání být úžasnou matkou, sestrou, přítelem. Nebo přinášet radost svým optimismem. Možná inspirujete lidi kolem sebe a ani o tom nevíte. Poslání může být cokoli. A v tom je to kouzlo.

Vaším posláním může být i vaše multipotencialita. Třeba dokážete propojit více svých nadání v jedinečnou jednotku, tak, jak by to nikoho jiného nenapadlo.

Náš smysl si volíme sami

To nejdůležitější, co vám chci říct je, že nemusíte čekat, až si vás poslání najde. Hledáte ho, a ne ne najít? Tak se na to vyprdněte a sami si nějaké vytvořte. Jakékoli. Takhle jednoduché to může být. A hlavně nemusíte hledat celoživotní poslání, ale „jen” aktuální. Zeptejte se sami sebe, co vás právě teď naplňuje. Hledejte to pravé pro TEĎ a nestresujte se hledáním něčeho, co vám musí vydržet až do smrti.

Můj příklad

Jak už jsem psala, sama ještě nevím, jaké přesně je mé poslání. Napadá mě spousta věcí, co by to mohlo být, ale asi nejvíc jsem si přála být lidem inspirací. Nikdy jsem však nevynikala v konkrétní věci, v ničem, čím bych mohla inspirovat. A tak mě napadlo, že ostatní právě mohu motivovat nezoufat, když nemají jeden jediný cíl a hlavní směr v životě, ale za to spoustu věcí, co milují, jako já.

Nevím, jestli se mi to daří a jestli je to to, proč jsem na tomhle světě, ale právě teď mě to neuvěřitelně baví. To je můj aktuální smysl.

P.S. Myslím, že v životě jsem nepoužila tolikrát slovo poslání. No jinak to nešlo 😀

P.P.S. Pokud potřebujete popostrčit a poradit s hledáním toho, jak si uspořádat svůj multipotenciální život, věřím, že můj e-book Když vás baví všechno, může být skvělým startem…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.