Strach ze změny

Malé změny mám ráda. Obarvit si vlasy, ochutnat jinou příchuť zmrzliny nebo začít snídat zdravěji mi nevadí. Takové drobné změny přímo vyhledávám, baví mě a jsou součástí mojí multipotenciality. Když dojde ale na ty velké, začínají se ozývat strachy, úzkosti a rozum mi našeptává, abych všechno nechala tak jak je. Je to přece jednodušší a pohodlnější. Ale co když chcete udělat velkou životní změnu a rozum vás pořád zrazuje? Dá se s tím vůbec něco dělat?

Možná něco takového zrovna řešíte. Toužíte změnit práci, rozejít se s partnerem, odjet do zahraničí nebo začít podnikat. Jste přesvědčeni o tom, že vám tak bude líp, ale ten strach opustit jistoty, nad vámi pořád vyhrává. Jak z toho ven?

Já sama s tím hodně bojuju, ale je pár věcí co mi pomáhají nestát na místě a začít jednat.

Vidina smrti

Já vím, je to trochu morbidní, ale účinné. Od mala mám strach ze smrti. Ne nějaký obrovský a nemyslím na ni pořád, ale ten respekt tam je. Především mě děsí představa, že si před smrtí uvědomím, že jsem nežila naplno a měla strach žít život podle sebe. Že jsem si pořád jen říkala: „Udělám to až…“ Co když k tomu „“ ale nedojde?

Naplánujte si to

Nemusíte dávat výpověď ze dne na den nebo se okamžitě rozejít s partnerem. Naplánujte si to. Stanovte si datum, kdy to uděláte a do té doby pracujte na tom, aby ten krok byl co nejméně bolestivý nebo stresující. Stanovte si, kolik si chcete do té doby našetřit peněz do rezervy nebo jaké kroky ještě podniknete pro záchranu vztahu, abyste si nevyčítali, že jste to vzdali.

Přátelé

Pokud máte přátele, u kterých víte, že vás vždy podrží, svěřte se jim se svými plány. Nejen, že vás mohou namotivovat je uskutečnit. Zároveň se s nimi můžete dohodnout, ať vás kontrolují, jestli na nich makáte. Bude vám hloupé pokaždé přiznat, že jste nijak nepokročili a donutí vás to jednat.

Naštvat se

Když všechno selže, je tu ještě jedna věc, která mi funguje. Stačí se pořádně naštvat. Na sebe, na to, že nejste schopni pohnout s vaší situací a zdravě si vynadat. Ano, měli bychom se mít rádi a chovat se k sobě laskavě, ale naštvat se na sebe, může někdy pomoct. Nebo možná vás konečně naštve vaše okolí, práce nebo partner natolik, že konečně budete mít sílu jednat. Někdy skutečně jen stačí počkat na tu tzv. poslední kapku.

Jak to máte vy? Máte strach z velkých změn nebo je vyhledáváte? Řešíte zrovna nějakou velkou změnu? Napište mi to dolů do komentářů.

1 názor na “Strach ze změny”

  1. Děkuji moc za tento článek. Bylo to takové další peříčko podpory na mé cestě, potvrzení, že jsem se rozhodla správně. Právě jdu cestou finanční samostatnosti, která s sebou nese i svobodu myšlení, názorů a emocí. Nešla jsem na to šokem, i když občas taky volím tuhle strategii. Jdu na to pomalu, ale jistě a neustále. Vím, že musím a současně už nevydržím v tom „starém nastavení“, starém životě. Takže jdu. 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.