Smutné dny aneb někdy je vše na h….

Zdá se mi, že kolem sebe (a hlavně na sociálních sítích) vidím jen samé pozitivní věci, dokonalost, krásu a úspěch. Všichni jsou šťastní a spokojení. Já vím, že je to iluze. A i když si to pořád říkám, stejně mi připadá zvláštní, jak schováváme to, že jsme občas smutní, že máme někdy pocit, že náš život je katastrofa a naše pleť není jako z Photoshopu.

Já vím, že tu nepíšu nic objevného a navíc, že to dělám taky. Taky sdílím fotky jen když jsem v pohodě. Je to logické. Normálně se nefotím, ale jen když někam jedu nebo vám chci něco zajímavého ukázat. A tak vzniká ta iluze, že jsme všichni v pohodě.

A já mám najednou potřebu vám říct, že nejsem pořád v pohodě. Nikdo není a mělo by se o tom občas mluvit. Na rozdíl od superpozitivních lidí si myslím, že je normální být smutná, občas mít pocit, že nic není, jak má. To prostě k životu patří.

Moje pocity jsou jako horská dráha. Během dne dokážu přejít z čirého pocitu štěstí do totálního propadu. Prostě to tak mám. Nevím, jestli je to dobře nebo špatně, ale to je realita. A věřím, že to tak má spousta lidí. A i když se vám nálady nemění tak rychle, určitě máte všichni dobré a špatné dny. Šťastná období a období, kdy se vám ani nechce vstát z postele. A já cítím potřebu znova poukázat na to, že to je úplně normální.

Honba za dokonalým životem plným štěstí bez mráčku je blbost. Neexistuje to a díky sítím jsme to tak trochu zapomněli.

Jak mě toto téma vlastně napadlo? Díky Instagramu. Instagram mě neskutečně baví, ale potřebovala jsem si od něj teď na chvíli odpočinout. Ocitla jsem se totiž ve slepé uličce, co tam vlastně chci sdílet. Štve mě, že je to jen o líbivých fotkách a těch šťastných momentech. Ale nevidím z toho úplně cestu ven…

Instagram je tu od toho, abychom lidi inspirovali a nikdo se nechce dívat na ošklivé fotky. Nebo snad ano? Pletu se? Já si myslím, že by nikoho nebavilo číst a dívat se na to, když se vám nedaří, když jste protivní na celý svět nebo máte mastný vlasy a pupínky.

Takže jsem si řekla, že když nemám odvahu na ošklivé fotky na Instagramu, napíšu vám o tom alespoň článek. O tom, že mám hodně dnů blbec a že někdy chci odjet na druhou stranu zeměkoule. A rozhodla jsem se, že chci občas popsat tu realitu, když ne fotkou, tak aspoň tím popiskem pod ní. To je asi mé východisko, protože úplně se vzdát Instagramu nechci. Tak schválně, jestli se toho budu držet…

Chci vám asi říct, abyste si užívali nejen ty hezké dny, ale i ty smutné, které jsou vlastně také skvělé, protože máte výmluvu, proč chcete celý den jen sledovat seriály z postele. A hlavně, abyste se nebičovali za to, že ty smutné dny máte. Nemusíte proti nim za každou cenu bojovat. A už vůbec se nemusíte trápit, proč nemáte tak dlouhé řasy a bezchybnou pleť jako ty krásky na Instagramu.

Věřte mi, já v devadesáti procentech svého času mám upláclej culík (už by se mi mohly konečně přestat tolik mastit vlasy), pupínky a oblečení, který se k sobě nehodí. A někdy mám totální odpor k práci a vlastně k čemukoli. A ostatní jsou na tom nejspíš stejně, jen to prostě neukazujeme. Je to sice špatně, ale on by na to asi vážně nikdo nechtěl koukat.

Jak jste na tom s Instagramem vy? Máte ho? Přidáváte i negativní věci a fotky na kterých vám to nesluší? Sledujete ty dokonalé Insta lidi nebo jen jiné věci jako cestovatelská místa nebo profily firem…?

Dejte mi vědět do komentářů.

Vaše Jana

4 názory na “Smutné dny aneb někdy je vše na h….”

  1. Nemám Instagram, jen FB, ale ten mám pod pseudonymem a nemám na něm přátele. Jen tam sleduji stránky o výchově dětí, permakultuře a osobním rozvoji. 😀 Tudíž tam mám jen dvě fotky. Jednu s mého dětství a jednu z dospělosti. 🙂 FB jsem v minulosti měla i na své jméno a měla tam přátele, které znám, ale zabíralo mi to moc pozornosti a času, který jsem ubírala dětem (i když i na tom inkognito účtu mi to trochu ujíždí – ten trávený čas). 🙂

  2. Instagram mám, trávím tam teď dost času, ale postupně to omezuji. A naopak si myslím, že profil se „špatnými“ fotkami by měl úspěch. Ostatně zprávy v TV sleduje spousta lidí a kolik z těch zpráv je pozitivních? Na instagram nedávám svoje fotky ani dítěte, chci mít své soukromí.

  3. Jééj, to je skvelý článok, díky Janka, že si ho napísala. Instagram mám, sledujem ho a aj sama prispievam. No beriem ho skôr ako inšpiračný kanál, kde každý chvíľku ťahá pílku. To, že každý má svoje zlé dni, beriem úplne automaticky. Keď nemám fotky, náladu alebo čas proste neprispievam ani ja. Mne sa na tom páči to, že stále niekto niečo pozitívne pridá, aj keď ten druhý práve nemôže. Niekto je viac aktívnejší a niekto zasa menej. Ak sa na to pozrieme globálne, nádherne sa dopĺňame. Ale je fajn pripomenúť si, že nie je všetko ružové a za každým Instagramáčom je reálna osoba. Tak si z toho nerobme hlavu, ale berme to dobré aj to zlé ako píšeš v článku, a užívajme.

  4. Je možná rozdíl ve fotkách a v textech. U fotek se lidi chtějí dívat na to hezké, ale u textů ocení více lidskost a autenticitu. Takže když někdo přizná, že má i špatné dny, získá tím body navrch. 🙂 Proto za mě palec navrch za tento upřímní článek 🙂 U mě kdykoliv jsem v článku nebo v poradně přiznala nějakou chybu nebo že se mi něco nepovedlo, mělo to pokaždé největší sledovanost a lajky. Je to logické, potřebujem ujištění, že v tom nejsme sami. A i když můžeme být inspirací druhým ve svých dobrých dnech, tak v popisu těch špatných se jim zase přiblížíme jinak a dáme naději jiným způsobem.
    Jinak IG nemám, jen FB.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.