Proč se učím rychleji rozhodovat

Poslední dobou jsem měla dost často špatnou náladu. Měla jsem pocit, že mě všechno štve a skoro nic se mi nedaří. A nadávala jsem vesmíru, proč se mi musí pořád všechno kazit. Jo houby vesmír. Pořád zapomínám, že si skoro za všechno můžeme sami…

Byla jsem zrovna v práci, dívala se, jak se mi vaří voda v rychlovarné konvici a doufala jsem, že aspoň to kafe mi zlepší náladu. A v tom okamžiku, kdy jsem se alespoň na chvíli snažila zapomenout na svoje problémy, mě to napadlo. Uvědomila jsem si, že jsem se v minulosti nebo i nedávno nedokázala rozhodnout, jak nějaké věci vyřešit a tím si valila všechny problémy neustále před sebou.

Kdybych se uměla rychleji rozhodovat, spousty věcí bych měla už vyřešené nebo minimálně bych je už nějakým způsobem řešila. Já jsem ale tak strašně nerozhodná, až to není hezký.

Kdybyste se mého přítele zeptali, co je má slabá stránka, myslím, že nerozhodnost by ho napadla mezi prvními, možná hned první. I u naprostých prkotin jsem paralyzovaná možností volby a to, že si vyberu špatně mě dokáže neuvěřitelně vystresovat.

Takže velmi často rozhodnutí odkládám na co nejpozdější termín. A to je přesně ono. Místo toho, abych se v únoru, kdy jsem začala řešit ségry rozlučku se svobodou, rozhodla, jaký bude program a jaké podniky zamluvím, jsem se tím stresovala tři měsíce. Měla jsem strach, že vyberu špatně a najdu pak něco lepšího.

Samozřejmě to dopadlo tak, že jsem zamluvila to, co se mi líbilo už v únoru a mohla jsem si tak ušetřit ty tři měsíce přemýšlení, co vlastně by se jí mohlo nejvíc líbit. To jsem prostě celá já.

A to je jen jeden příklad z mnoha. Takhle jsem si táhla s sebou několik nedořešených věcí a v květnu jsem je musela už akutně dořešit. A to byl právě hlavní důvod, proč jsem se poslední dobou cítila tak mizerně. Moje nerozhodnost mě převálcovala.

Napadlo mě se o to s vámi podělit, protože tuším, že to není jen můj problém, ale možná to tak, my multíci, prostě máme. Jsme zkrátka nerozhodní jak v kariéře, tak i v běžných věcech. A když se neumíte rozhodovat, opravdu to může dost znepříjemňovat život.

Když se nad tím zamyslíte, možná je to i u vás ten důvod, proč se zrovna teď ve svém životě trápíte nebo vám věci nevycházejí tak, jak byste si přáli. Možná také jako já, odkládáte rozhodnutí. Třeba je ani odkládat nechcete, ale prostě se nedokážete rozhodnout. Je jedno, jestli to jsou drobnosti nebo důležitá rozhodnutí kolem kariéry nebo partnera. Když je toho hodně ve vašem životě nerozhodnuté, těžko můžete být v klidu.

Když je toho hodně ve vašem životě nerozhodnuté, těžko můžete být v klidu.


No a nebyla bych to já, abych s tím nezkusila něco udělat a sama sobě i vám poradit, co s tím. Vzpomněla jsem si na to, že jsem kdysi slyšela, jak to dělají indiáni. Ne, že bych se o ně nějak zajímala, spíš jsem to slyšela náhodou, ale utkvělo mi to v hlavě a líbilo se mi to.

Nevím, jestli si to pamatuji správně, nepodařilo se mi to znovu vyhledat, ale bylo to nějak takto:

  • Malá rozhodnutí vyřešte do 3 úderů srdce
  • Střední rozhodnutí do 3 nádechů
  • Velká rozhodnutí do 3 dnů…

Jde zkrátka o to, rozhodovat se, co nejrychleji a zbytečně se netrápit tím, že nevíme, co zvolit. Netrápit se zbytečně x měsíců s něčím, co mohlo být už dávno uzavřené. Stojí vás to akorát zbytečně moc úsilí a bere vám to energii, ale především vás to drží na místě, ze kterého se nedokážete hnout.

Vtip je totiž v tom, že i když rozhodnutí odkládáte, většinou se nakonec stejně rozhodnete tak, jak jste chtěli hned na začátku. Je tedy fajn ušetřit si čas a nervy a to rozhodnutí udělat buď hned nebo si stanovit třeba ty tři dny na rozhodnutí, jako indiáni u těch složitějších problému. Víc není potřeba.

I když rozhodnutí odkládáte, většinou se nakonec stejně rozhodnete tak, jak jste chtěli hned na začátku.“


Takže to, co vám významně nerozhoduje o životě vyřešte hned a pokud máte před sebou velké životní rozhodnutí, je prý nejlepší odjet někam pryč, být sám a za ty tři dny se rozhodnout a poté se toho rozhodnutí držet.

A to je podle mě velmi důležité. Držet se toho, co jste si zvolili a pracovat na tom a nepřemýšlet nad tím, jak to mohlo být, kdybyste si tenkrát vybrali něco jiného. Když se pro něco rozhodnete, berte to jako závazek a držte se té cesty. Jinak se vám může stát, že tři roky se nemůžete rozhodnout, zda zůstat ve vztahu nebo v práci. Buď to respektujte, že jste se rozhodli zůstat a nepitvejte se v tom dál nebo své rozhodnutí přehodnoťte. Žít život v nerozhodnosti vás nemůže naplňovat.

Žít život v nerozhodnosti vás nemůže naplňovat.


Možná vám teď připadá nemožné, rozhodovat velké problémy do tří dnů. Je to ale jen o tom naučit se rozhodovat a věřím, že postupně to půjde čím dál lépe. Dá se to natrénovat právě na těch menších rozhodnutích. Začněte třeba tím, že si budete trénovat rozhodování v restauraci, kdy si skutečně do pár vteřin vyberete jídlo nebo ráno u skříně se bleskově rozhodnete, co si vezmete na sebe. Může to být cokoli, co vám vždy trvá, než se rozhodnete a přitom je to vlastně docela nepodstatné.

Takže já to teď taky trénuju. Začínám s tím jídlem, snažím se bleskově rozhodnout, zda si dám kafe nebo čaj nebo co si sbalím s sebou na víkend do Itálie, kam za chvíli vyrážím. Možná vám to připadá jako drobnosti, ale já mám pocit, že už mi to začíná jít a třeba se za chvíli dostanu k rychlejšímu rozhodování i těch důležitějších věcí a budu žít spokojeněji a ne ve strachu, jak si mám zvolit

Jdete do toho se mnou?

Vaše Jana

1 názor na “Proč se učím rychleji rozhodovat”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.