Příležitost něco změnit

Dlouho jsem přemýšlela, jaký bych v této době chtěla publikovat článek. A pak, při brouzdání na internetu, mě napadlo, že je tohle vlastně ideální doba pro vytvoření nového návyku.

Většina z nás je teď doma. Já sice dál pracuju na home office, ale i tak mám více času, který můžu využít na odpočinek, ale také udělat vše, co jsem odkládala nebo zapracovat na sobě.

Já jsem doma už třetí týden, tak začínám pociťovat, že si člověk musí držet alespoň nějakou rutinu, jinak se mu ten den úplně rozpadá, a i to je důvod, proč si myslím, že je dobré, dávat si teď výzvy…

Proto tu mám pro vás pomůcku na vytvoření nového návyku nebo zapracování změny do vašeho života.

Pojďte do toho se mnou, najděte si něco, co chcete už dlouho zařadit do vašeho života a zkuste u toho vydržet alespoň 3 týdny.

Stáhněte si plánovač, který jsem nazvala habit tracker. Máte tam 31 okének a každý den jedno proškrtněte, až činnost, kterou jste si vybrali, vykonáte. Nemusíte vydržet celý měsíc. Údajně se vám má vytvořit návyk už za 21 dní, ale mě připadá lepší dokončit celý měsíc, když už jste se do toho pustili.

Plánovač slouží k tomu, aby vás motivoval. Pokud si ho dáte někam na oči, máte větší pravděpodobnost, že vydržíte, protože vám bude líto porušit vaši řadu škrtnutých okének.

Vyberte si jen jednu věc, do které se pustíte. Máte tak větší šanci, že to zvládnete.

Mám tu pro vás samozřejmě i tipy, co byste mohli zkusit…

Habit tracker

Tipy pro vás…

Ledové sprchy

Nedávno jsem zkoušela dávat si každé ráno ledovou sprchu. Dohnalo mě k tomu to, že jsem měla problém se ráno nastartovat a štvalo mě, že jsem strašně zimomřivá. Pak mi ale pár dní nebylo dobře, sprchu jsem vynechala a už jsem se k tomu nevrátila.

Ale chci to znova zkusit, protože jsem cítila po každé sprše příval energie a dobrý pocit, že jsem to zvládla.

O tom, že sprchování v ledové vodě je prospěšné, jsem četla už x let dozadu a narážím na takové články čím dál častěji. Údajně to má nespočet pozitivních účinků, tak proč tomu nedat šanci?

Meditace

Meditace je také jedna z věcí, na kterou pořád narážím na internetu a všichni si pochvalují, jak jim to změnilo život.

Já už jsem to párkrát zkoušela a z mého pohledu je to jeden z nejtěžších tipů, které vám tu dávám, ale nemůžu ho vynechat, protože věřím v jeho účinky na zlepšení života.

Sama jsem k meditování neměla ještě tak velkou motivaci, abych ho prováděla pravidelně, ale taky mám v hlavě, že to jednou zkusím… 😀

Cvičení

Kdo máte problém s pravidelným pohybem, zvolte si cvičící výzvu. Klidně zvolte jen jemnou jógu, důležitá je ze začátku hlavně pravidelnost.

Teď je skvělé období s pohybem začít, protože se nemůžete vymlouvat, že nemáte čas…

Třídění věcí

Třídění věcí je moje oblíbená činnost. Co si to ale zpestřit tím, že si vytvoříte výzvu, že každý den jednu věc vytřídíte?

Buď můžete do výzvy zahrnout jen nějakou místnost, šatník nebo klidně celý váš domov…

Nic si nekupovat

Tohle je skvělá výzva pro ty, co chtějí něco ušetřit, ale v obchodech vždycky neodolají a něco si koupí, i když to nepotřebují.

Teď totiž nikam nemůžeme, takže utrácení moc nehrozí. Stačí se jen držet dál od e-shopů a výzva půjde plnit skoro sama…

Zdravé vaření

Stejně jako u cvičení, teď se ani u vaření nemůžeme vymlouvat na nedostatek času.

Pro každého může spočívat výzva v něčem jiném. Někdo může mít cíl pravidelně vařit, někdo vařit pouze ze zdravých surovin. Někdo si může dát jako výzvu jíst 3x, 5x denně atd.

Já si často vaření zpříjemňuju poslechem podcastů nebo vaříme společně s přítelem… 🙂

Pravidelný režim

Tohle období svádí k ponocování a rannímu dospávání. O to horší pak bude návrat do klasického pracovního režimu, tak co zkusit dát si výzvu, kdy budete chodit spát i vstávat každý den ve stejnou dobu?

Večerní rutina

Můj poslední tip, je zkusit změnit večerní rutinu. Sama s tím bojuju a štve mě, že před spaním koukám na televizi a v posteli si často ještě čtu články na mobilu. Do téhle výzvy se také jednou pustím a chci vyměnit mobil za knížku.

Jak jsem ale psala na začátku, je dobré si zvolit jen jednu věc. Proto, i když se budu chtít později pustit do dalších výzev, ta moje první bude nošení rovnátek. Štve mě, že na to už rok kašlu. Roky jsem nosila fixní rovnátka a prvních pár let po sundání jsem poctivě nosila i ty nandavací. Pak jsem si dala chvíli pauzu a samozřejmě se k tomu už nevrátila a zuby se pomalu vrací zpátky.

Naštěstí mi rovnátka stále jdou nasadit, ale je to fakt nepříjemná bolest, tak se chci donutit, nosit je zase pravidelně, abych při každém nasazení tak netrpěla.

Určitě mi dejte vědět, jestli zkusíte nějaký nový návyk, jestli jste se inspirovali mým výběrem nebo jestli zkusíte něco úplně jiného.

Těším se na vaše odpovědi

Mějte se krásně

vaše Jana

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.