Minimalismus, zero waste, mindfulness a nyní ještě multipotencialita. Trend nebo se konečně vracíme k sobě?

Jak to, že všechny ty eko, bio a přírodní věci jsou dneska tak v kurzu a probírané úplně všude? Jak to, že si všichni čteme o hygge, meditaci, józe a ajurvédě? To už nemůže být jen trend.

Přemýšlíme, jak zredukovat naše myšlenky, věci a odpad. Znovu se učíme žít v přítomnosti, protože jsme to někde na cestě životem zapomněli. Skoro to vypadá, že společnost volá o pomoc.

Krásně to odráží naši dobu.

Více důkazů, že žijeme život uspěchaný, stresující a nezdravý, není potřeba. Alespoň tak to vnímám já. Jedeme život na autopilota a jen jím proplouváme. A jediný důvod, proč se obracíme ke všem těm novým způsobům života je ten, že už tak dál nemůžeme a nechceme. Je to přirozená reakce.

A i kdyby to trend byl, díky bohu za něj. Možná si díky němu konečně trochu oddechneme.

Minimalismus je odpovědí na to, jak jsme vším zavalení. Prací, povinnostmi, naše domovy přetékají věcmi, které nás měly udělat šťastnější, naše myšlenky ani na chvíli nezmlknou. Sociální sítě jsou přehlídkou věcí, které nepotřebujeme, ale toužíme po nich, protože je mají ostatní.

Jsme vystresovaní a nestíháme. Chceme stihnout ještě to a to a pak si možná odpočineme. Ale už nevíme, jak na to. Tak se to učíme pomocí jógy nebo bylinek na uklidnění.

A protože pořád nejsme šťastní, hledáme odpovědi v hygge a mindfulness. Už jsme možná na dobré cestě. Teď už jen zredukovat ten odpad.

Možná ty naše snahy působí až trochu komicky, ale spíše než k úsměvu by nás to mělo přimět k zamyšlení. Protože možná pak přijdeme na to, že ty směry vznikly, abychom se na chvíli zastavili a uvědomili si, jak žijeme.

Je to o vracení se k sobě, přírodě a základním věcem, na kterých skutečně záleží. Není to o těch nálepkách “minimalista“ nebo “multipotenciál“, ale o hledání a odvaze, jít si konečně svou vlastní cestou a ne tou, kterou nám vnucuje společnost.

A o tom je právě i multipotencialita. Naše společnost je orientovaná na specializaci a úspěch. Specializace není nic špatného, ale multipotenciálům v ní není dobře.

Tak jako někdo může být spokojený jen s hromadou věcí, já jsem za to, že se ke mně dostalo myšlení minimalismu, ráda. Ale ještě důležitější pro mě bylo poznání, že si můžu jít svojí cestou, jako šťastný multipotenciál a skládat si život tak, aby mi bylo dobře.

A přesně o tom to je.

Ne o slepém sledování trendů, ale o tom, aby ten váš život byl skutečně váš a byli jste v souladu sami se sebou.

Tak ať je nám všem dobře!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.