Minimalismus a multipotencialita

Možná se zdá, že tato dvě slova nejdou dohromady. Možná někomu zní skoro jako opak. Minimalismus jako směr chtít co nejmíň, zjednodušovat svůj život, co nejvíc to jde. Multipotencialita jako charakteristika, že toho chcete zkusit víc, že si nevystačíte s jedním, že jste předurčeni k tomu střídat a neustále hledat a tím pádem i hromadit.

Přesto se poslední roky řídím tím, co jsem si sama nazvala minimalistická multipotencialita. A chtěla bych vám v tomto článku předat, proč si myslím, že zvlášť multipotenciál by se měl alespoň částečně stát minimalistou.

Být multipotenciální je vaše přirozenost a je skvělé, když to přijmete a podporujete sami sebe takového, jaký jste. Co si ale budeme povídat, je to někdy fuška. Já svoji multipotencialitu miluju a psala jsem vám o tom i článek, ale zároveň jsem věděla, že si musím udělat ve svém životě nějaký systém, abych se nezbláznila z toho, že mě toho baví tolik. Člověk se musí naučit nastavit si nějaké hranice.

A právě proto praktikuju ve svém životě minimalismus. Necítím se tolik přehlcená a ulehčuji si tak život.

Málo věcí

Tím, že začnete praktikovat minimalismu, budete logicky obklopeni méně věcmi. A zjistila jsem, že mi to přináší spoustu výhod. Chtěla bych tu zmínit tři, které jsou pro mě nejdůležitější.

1. Pořádek pro mě znamená klid

Zaprvé se vám lépe udržuje pořádek a úklid trvá kratší dobu, což je pro mě jako pro člověka, co chce stíhat spoustu věcí, velká výhoda. Zároveň mám ráda, když je kolem mě všechno uspořádané a srovnané jako protipól k mé chaotické mysli. Přináší mi to klid.

2. Moji neklidnou povahu nevyrušuje tolik věcí

Znáte to, že když máte doma něco udělat, do čeho se vám tolik nechce, radši prokrastinujete. Vidíte nějaký nepořádek, jdete uklízet. Kolem vás je tolik věcí, co rozptylují vaši pozornost. Rozdělané věci, projekty, vaše koníčky. Když máte ale málo věcí a jsou schované a uspořádané ve skříňkách a šuplících, nic vás nerozptyluje a můžete se klidně soustředit na to, co právě chcete dodělat.

3. Vím, co je pro mě podstatné

Tím, že se snažím udržovat svůj domov minimalistický, víc přemýšlím o tom, co si nechám do života vstoupit. Kupuji si věci, až když jsem fakt přesvědčená, že mi chybí, zjednoduší mi život a budu je skutečně pravidelně používat. Tím, že nad tím víc přemýšlím, si uvědomuji, co je pro mě podstatné a čím má skutečně smysl se zabývat a jaké nové věci či koníčky mi stojí za to, pustit do svého života.

Nové věci a zájmy přidávám s rozmyslem

Jedním z účinků minimalismu je i to, že mi pomáhá udržovat počet mých zájmů a koníčků v rozumné míře. Nakousla jsem to už v minulém bodě. Tím, že nechci svůj domov zamořovat dalšími věcmi, víc si rozmýšlím, jestli se pustím do nového koníčku, který mě zaujal.

Neznamená to, že si do života nepouštím nové věci, ale rozhodně jich je mnohem méně. Zamyslím se, jestli mám na to, do čeho se chci pustit, v životě kapacitu, jak časovou, tak uskladňovací. Pokud ano, hurá do toho. Pokud ne, nechám to být nebo přemýšlím, jestli není čas se některých věcí zbavit nebo opustit nějakou činnost, která mě už nenaplňuje. Opět to samozřejmě dělám s rozmyslem a ne ukvapeně.

Díky těmto bodům se cítím klidněji a méně zahlcená, ale přesto si do svého života pouštím nové věci. Ale jen v té míře, aby mi to pořád více dávalo, než bralo.

 Vím, že bylo o minimalismu napsáno už spousta článků a možná jste tím někteří už přehlcení, ale cítila jsem, že je důležité zmínit minimalismus v souvislosti s multipotencialitou, neboť byste možná tyhle dvě slova ani nedali k sobě.

Někteří jistě minimalismus nějakým způsobem už praktikujete a chtěla jsem vás povzbudit, abyste s tím jednoznačně pokračovali. A ty z vás, kteří jste zatím minimalizování nepropadli, jsem chtěla trošku pošťouchnout k tomu, abyste to zkusili.

Jak jsem zmiňovala už na začátku článku, myslím, že pro nás multipotenciály, je inspirace v minimalismu přesně to, co potřebujeme a co nám může nastavit mantinely, které potřebujeme.

Mějte se krásně a napište mi, jestli praktikujete minimalismus!

Vaše Jana

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.