Jaké to je být koučován

Chtěla bych se s vámi podělit o zkušenost, která se mi celkem nedávno naskytla. Občas vám osud přihraje do cesty to, co zrovna potřebujete a takhle trošku zázrakem jsem měla možnost vyzkoušet si, jaké to je být koučován.

Pokud máte pocit, že v životě nevíte jak dál, něco vás hodně trápí nebo se zkrátka jen potřebujete vypovídat, možná už jste přemýšleli nad tím, jestli by koučink nemohl být tím, co by vám mohlo pomoci. Třeba vám usnadní vaše rozhodování moje osobní zkušenost.

Už jsem se v životě párkrát ocitla v situaci, kdy jsem přemýšlela nad tím, že bych potřebovala pomoct od nějaké nezúčastněné osoby. Od někoho, kdo by mi pomohl nasměrovat můj život lepším a pro mě správnějším směrem. Nikdy jsem se ale neodvážila někoho takového navštívit. A to ze dvou důvodů.

Pořád mám tak nějak pocit, že svoje problémy přece musím zvládnout sama a tím, že je začnu někde rozpitvávat, narostou do ještě obludnějších rozměrů. A to mě fakt děsí. A za druhé se mi nechtělo dávat pro mě docela velké peníze, když ani nevím, jestli mi to může skutečně pomoci. Jistě víte, že koučink není zrovna levná záležitost.

Když jsem se v létě chystala dát výpověď v práci a nevěděla jsem, co budu dál dělat, skutečně mi několikrát přišlo na mysl, že teď bych měla někoho vyhledat, ale opět jsem se rozhodla, že to zvládnu sama. Mám přece přátele a rodinu říkala jsem si.

Ale potřebovala jsem si o své situaci promluvit s někým zvenku. Ten den, co jsem dala výpověď, jsem vytočila číslo své kamarádky a bývalé kolegyně, která stejnou firmu opustila několik měsíců nazpět. Od té doby jsem ji neviděla, i když jsme se dřív hodně bavili.

Já jsem ale nebyla jediná, kdo měl velkou novinu. Kamarádka mi prozradila, že se rozhodla, že si splní sen a stane se koučkou. Už nějakou dobu chodila na školu a koučovala své známé, aby získala praxi. A koučování zdarma v rámci její praxe nabídla i mě. A to uznejte, jsem nemohla odmítnout. Ve vhodnější dobu to ani přijít nemohlo.

Byla jsem z toho trošku nervózní a nevěděla jsem, co mám čekat. Navíc jsem si uvědomovala, že mám v sobě spoustu nedořešených záležitostí, a pokud se jich dotkneme, možná ukápne nějaká slza. A dopředu vám můžu prozradit, že skutečně jich několik ukáplo.

Nevím, jestli víte, jak to na koučinku chodí. Základ je, že kouč vám nesmí radit. Je na něm, aby pouze pokládal ty správné otázky. Řešení si ale musíte vymyslet sami. A že jsem se u toho párkrát zapotila. Občas mě dohánělo k šílenství, když kamarádka mlčela a čekala, než odpovím. Chovala se jako skutečná profesionálka a opravdu nikdy nesklouzla k tomu, že by mi řekla, jak si myslí, že bych se měla zachovat.

A opravdu se jí podařilo dostat ze mě odpovědi. Koučink je totiž založený na tom, že vy sami sebe znáte nejlépe a jedině vy dokážete najít správné řešení, se kterým budete v souladu.

Ptáte se proč byste tedy měli za něco takového platit? Tohle přece zvládnete sami. No….ne tak docela. Kouč přesně ví, jak se ptát, jak by na sebe otázky měly navazovat, jak jinak se zeptat, pokud nedokážete odpověď. Především musím ale vyzdvihnout jednu věc na koučování.

Myslela jsem si, že některé věci mi jsou jasné a znám na ně odpovědi, ale při koučování jsem si uvědomila, že teprve když jsem je řekla nahlas před někým, kdo mě nesoudí, ale jen poslouchá, měly najednou silnější váhu a staly se skutečnějšími.

Došlo mi, že jsem si několik věcí nechtěla přiznat a přehlížela jsem je s tím, že když si jich nebudu všímat, nebudou skutečné.

Takhle jsem nahlas vyslovila to, že už nechci dál dělat architekturu. Byla to jedna z těch věcí, které jsem věděla už dlouho, ale neustále se mi vkrádaly do mysli obavy, že toho budu litovat. Tím pádem jsem architekturu nedokázala úplně odepsat a stále jsem se točila v kruhu, jestli si najít úplně jinou práci nebo jen změnit firmu a dál se architektuře věnovat.

Jenže víte, co jsem si tam uvědomila? Že ty myšlenky nejsou moje!!! To ostatní mi je tam zaseli. Mě to vlastně vůbec netrápilo, jestli toho budu litovat. Já si přála změnu. A víte jak poznáte, že si konečně nelžete? Tak, že se vám obrovsky uleví. Já se v tu chvíli třásla, brečela, ale zároveň jsem cítila neskutečnou úlevu. Ještě doteď mi běhá mráz po zádech, když si na to vzpomenu. A to všechno jen díky správně položeným otázkám

Během několika schůzek jsme se dotkli více témat, ale pro mě bylo stěžejní, že jsem už věděla, co určitě nechci dělat a mohla jsem se konečně pohnout z místa. Cíl koučování byl tedy splněn.

Jak bych tedy svou zkušenost s koučováním shrnula? Za pokus to určitě stojí! Hodně záleží na tom, jestli natrefíte na kouče, který vám sedí. Asi vám tu nemůžu zaručit, že vám to na 100 procent pomůže, ale věřím, že tu je velká šance, že vás to někam posune. Je na vás, abyste si zvážili, jestli to zkusíte. Jak jsem zmiňovala, není to levná záležitost. Ale do čeho jiného investovat než do duševního zdraví…

Jaké máte s koučinkem zkušenosti vy? Zkusili jste to? Máte dobré nebo špatné zkušenosti? Uvažujete nad tím, že to zkusíte nebo na to vůbec nevěříte?

Těším se na vaše odpovědi.

Vaše Jana

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.