Jaké otázky si pokládat

Jste v situaci, že nevíte, co se životem, netušíte, co by vás zrovna bavilo, co je pro vás do budoucno to pravé, zkrátka cítíte se trochu ztraceni? Pro multipotenciála typická situace. Je toho TOLIK, co vás baví a zároveň NIC, díky čemu byste ráno vyskočili z postele.

Čemu se ale věnovat, když nevíte, jestli za chvíli neupoutá vaši pozornost něco nového? Čemu dávat energii, když netušíte, jak dlouho vás to bude bavit a jestli se tím vůbec chcete živit?

Složitá situace, se kterou vám zkusím trochu pomoct. Nejprve bych vás chtěla uklidnit, že pokud něco takového prožíváte, rozhodně v tom nejste sami. Ani zdaleka! Lidí, co zažívá tyto pocity je velké množství. Já je taky měla a pořád se mi jednou za čas objevují v hlavě myšlenky, že nevím, co se sebou. Co ale už vím je, že je to naprosto normální a přirozená fáze života.

Neberte to jako zlo a špatné období, jste prostě ve fázi hledání. Jako multipotenciálové takové období nejspíš zažijete víckrát ve svém životě, ale jakmile se s tím naučíte pracovat, bude pro vás čím dál snazší touto fází projít.

Co tedy s tím?

Mně se osvědčilo přestat se na sebe zlobit a přijmout, že to teď takto je a změna nemůže přijít ze dne na den. Důležité je nepřestat hledat, co by vám vyhovovalo a počítat s tím, že to nějaký čas nejspíš zabere. Především to ale chce začít si pokládat ty správné otázky, přestat se upínat na budoucnost a nebát se jí.

Sedněte si a v klidu se zamyslete nad těmito otázkami…

Jaké otázky si pokládat?

1. Co mě baví právě teď?

Ta správná otázka je: „Co mě baví právě teď?“ Ne za dva roky, za deset let nebo co mě bavilo kdysi, ale teď! Co mě láká právě teď nejvíc aniž bych přemýšlel/a nad tím, jak dlouho mě to bude bavit, jestli si s tím vydělám, jestli u toho vydržím, jestli to budu umět? Zahoďte všechny tyto obavy a přemýšlejte, co vás právě teď láká zkusit.

Pro nás multipotenciály může být chyba přemýšlet hodně do budoucna nebo hledat odpovědi daleko v minulosti. Hodně se vyvíjíme a posouváme. Mnohem více než specialisté.

Možná máte problém s tím, co jsem psala na začátku, že vás toho baví hodně, ale nic mezi tím nevyniká. Vypište si všechny varianty a porovnejte je. Když budete k sobě upřímní, vždy se vám podaří najít něco, k čemu vás to táhne právě teď nejvíc.

Možná se to jen bojíte zvolit, protože nevěříte, že vás to uživí nebo nebude bavit dlouho, jak už jsem psala. Nebojte se ale vybírat podle pocitu, kam vás to táhne a dát na chvíli rozum stranou. Vaše rozhodnutí totiž nemusí být konečné. I když později zjistíte, že to nebylo ono, vždycky vás to někam posune a něco naučí. Nikdy to nebyl ztracený čas.

2. Co už dělat nechci?

Pokud nejste se svým životem spokojení ptejte se také co už ve vašem životě nechcete. Co je navíc, co vás už nebaví, nedělá vám radost? Co pořád děláte spíš už jen ze zvyku? Není načase pohnout se dál? Můžete něco vyškrtnout hned nebo to bude chtít více času?

3. Chci teď dělat víc věcí nebo něco počká?

Můžete začít dělat více věcí nebo se nyní rozhodnete jen pro jednu a všechno ostatní počká? Máte čas a energii rozjet toho víc? Skvělé. Ve většině případů si ale zvolte jen jednu věc. Řiďte se podle odpovědi na první otázku: „Co vás láká právě teď nejvíc?“ A do toho se pomalu pusťte.


Je naprosto v pořádku, když vám trvá dlouho splnit si nějaké sny a cíle. Je v pořádku mít špatná období a vůbec nevědět co chcete. Můžete mít i chvíle, kdy se zastavíte a vzdáte hledání toho, co vás bude bavit a naplňovat. Pak je ale důležité opět nabrat sílu a hledat, zkoušet a objevovat. Třeba jen pár minut denně.

Ze začátku nemusíte dělat hned práci, kterou milujete. Stačí jen takovou, která vám nevadí a při tom si postupně budovat nebo hledat něco, co pro vás bude to pravé.

Cíl není mít všechno hned, ale těšit se na ty chvíle, kdy objevujete a hledáte nebo si už budujete to, co vám dělá radost. I když tomu budete moci ze začátku věnovat jen těch pár minut, pořád se lépe stává s pocitem, že máte nějaký směr a cíl. To, za jak dlouho si ho splníte není tolik podstatné.

Přeji vám, ať máte dost radosti a síly hledat pro sebe to pravé. Ať už je to to pravé jen na nějaký čas nebo i na několik let. Přeci jenom jsme multipotenciální, tak hledání toho pravého může začít kdykoli odznova…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.