Jak se skamarádit s časem

Dneska napíšu článek a uklidím. Taky vyžehlím, protože už nemáme skoro co nosit. A dlouho jsem si nezacvičila. Tak to dneska taky napravím. Jo, a ještě uvařím a pak budu odpočívat.

Mohla bych dočíst knížku, pak něco vyrobit a konečně si půjdu taky někdy brzo lehnout.

Tak to je můj typický plán, když mám volný večer a pokaždé věřím tomu, že to nějak stihnu.

Znáte to, že jo?

Vím, že je tohle problém většiny lidí. Neustále máme pocit, že nemáme dost času.

Ale když vás k tomu baví všechno, tak jako mě, stává se z problému přímo boj s časem.

Neustále mám rozdělaných x projektů, rozečtených knih a v hlavě několik dalších nápadů, co chci vyrobit. Do toho narážím na další věci, co mě nadchnou. Někde si něco přečtu a už to chci taky dělat.

Tak se třeba moje koníčky rozrostou o kaligrafii nebo si koupím omalovánky pro dospělé, protože v časopise psali, jak je to skvělé a uklidňující.

Vtip je v tom, že mě to neuklidní, protože se mi tím jen rozroste seznam věcí, které chci zkusit.

Už před nějakou dobou jsem si řekla, že takhle to dál nejde. A tak hledám každý den rovnováhu mezi tím, jak se neuhnat a zároveň se moci věnovat více věcem.

Co mi pomáhá?

Třídění

V minulém článku jsem psala o nových směrech, které mi pomáhají se zklidnit. Minimalismus si nemůžu vynachválit.

Zaprvé jsem vytřídila svoje věci a vyhodila jsem nebo prodala, co mi nedělalo radost, co jsem používala jen jednou za čas nebo takové ty věci, u kterých jsem si říkala, že jednou na ně dojde. Nikdy na ně ale nedošlo, tak nemá smysl skladovat je dál. A hned se mi ulevilo. Ten pocit, že na mě v šuplících nečekají rozdělané věci, je skvělý.

Zadruhé víc přemýšlím nad tím, co si do života pustím. Nejen věci, ale i nové záliby přidávám až po zvážení, zda jsou skutečně tak důležité, obohacující a skutečně mi přinesou do života radost. Nejlépe dlouhodobou.

Nemusíte tomu říkat minimalismus, ale celková revize všech vašich věcí a toho, čemu se věnujete, vám může do života přinést více klidu. Proč dál dělat to, co vás už nebaví a mít kolem sebe věci, které vám nedělají radost. Nechte si v životě jen to, co je pro vás opravdu důležité.

Plány

Pokud chci být produktivní, napíšu si v ten den seznam toho nejdůležitějšího, co musím stihnout. Kratší seznam, kde jsou skutečně jen ty nejdůležitější věci je lepší než dlouhý, z kterého pak máte výčitky, když všechno nestihnete.

Když se potřebuji ten den věnovat několika projektům, napíšu si ke každému jeden nebo dva nejdůležitější úkoly a ty se snažím splnit.

Teď se možná někteří z vás zděsí, ale osvědčilo se mi také mít plán na celý rok a na jednotlivé měsíce. Můj roční plán je hodně obecný. Mám několik věcí, které chci v tom daném roce prožít, dokončit nebo alespoň začít.

V měsíčních plánech si píšu jednotlivé věci, které ten měsíc udělám a které mě posunou blíž k mým cílům. Píšu si tu i věci jako, jakou knížku si přečtu nebo na co půjdu do kina, abych tu neměla jen samé povinnosti a nezapomínala na odpočinek.

Někdy prostě blázním

Když jste multipotenciální, myslím, že je normální, pokud máte někdy den nebo klidně celé období, kdy se snažíte udělat během dne, co nejvíce věcí. Když mám energii a jsem produktivní, klidně ty dny dělám milion věcí a snažím se vše stihnout.

Jen vím, že na to pak musím navázat volnějšími dny. Dřív jsem si neuměla dopřát odpočinek, ale teď už umím zůstat půl dne v pyžamu.

Ještě někdy ten odpočinek odbývám, ale když vás toho baví tolik, asi je to tak v pořádku.

Jak to máte vy? Bojujete s časem nebo jste se už naučili s ním vycházet?

Dejte mi vědět, jak to děláte vy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.