Jak odpočívat

Přišlo mi pár dotazů, jak může multipotenciál vlastně odpočívat. Umíme vůbec vypnout? Uvolnit se? Přestat myslet na všechno, co máme rozdělané?

Já vím, není to snadné. Já s tím pořád také bojuji, ale za ty roky jsem se už naučila, že pokud včas nevypnu, může se mi to vymstít. V lepším případě nemocí na pár dní, v tom horším jsem tak přepracovaná a vyčerpaná, že na mě přijdou několikadenní nebo dokonce několikatýdenní chmury, skoro bych se nebála říct deprese.

Moje tělo tak odpovídá na přemíru stresu, nedostatek spánku a věčný zápřah bez pořádné pauzy. Užila jsem si s tím svoje, proto bych vám chtěla říct: Skutečně se naučte odpočívat! Zvlášť, když vás baví spousta věcí, je to opravdu důležité.

Ale jak na to prakticky, když je tak těžké úplně vypnout? Mysl nám neustále našeptává, že bychom měli dnes ještě udělat tohle. A pak ještě támhleto. Nemůžeme si přeci lehnout a dát si nohy nahoru, když je tu ještě toho tolik k dodělání.

Jak vypnout tyhle hlasy a neustále pracující mozek? Samozřejmě funguje to, co vám všude poradí: sport (mně pomáhá hlavně moje oblíbená jóga), přátelé, procházka

Jde o to, zaměstnat mozek něčím jiným než prací a starostmi. Já mám dvě hlavní metody, jak si skutečně odpočinout.

1. Odjet – kamkoli

Sbalit se a odjet alespoň na víkend pryč, je to to nejlepší, co můžete udělat. Doma je totiž pořád co dělat. Dodělávat pracovní resty, uklízet, opravovat rozbité věci… Je toho tolik, co vás rozptyluje. Proto když už je toho na vás moc, je nejlepší odjet pryč. Nechat všechno tak jak je a na chvíli zmizet.

Ale jenom to, že odjedete nestačí. Chce to nebrat s sebou nic, co by vás mohlo vracet k vaší práci, projektům, k vašim problémům. Zapomeňte na notebook. Mobil asi nedokážete doma nechat, tak si alespoň ztlumte notifikace.

Naopak si vezměte s sebou knížku nebo společenské hry a vymyslete, co v okolí chcete vidět. Málokdy to však funguje tak, že si lehnete na lehátko a v tu chvíli blaženě odpočíváte. Alespoň já to tak nemám.

Nejde se přepnout tak rychle a je to úplně normální. Beru to tak, že jako se musím donutit začít pracovat, musím se „donutit“ i odpočívat. I když se vám v hlavě honí milion myšlenek (asi známe všichni ten problém, že jsme konečně po roce na dovolené a najednou je to divné a nevíme co by) tak se zkuste donutit a začtěte se do knížky.

Prvních pár stránek možná nebudete vnímat, ale dejte tomu čas a mozek se pomalu přepne do odpočinkového režimu. Pokud to nezabírá a ani druhý den nedokážete zastavit proud ustaraných myšlenek, možná je to signál k tomu, že potřebujete o něco delší dovolenou. Vaše tělo se neumí po dlouhé době ve stresu tak rychle přepnout. Potřebuje na to více času.

Jsem člověk, co mu dělá opravdu velký problém vypnout, proto je pro mě odjet, co nejdál, nejúčinnější způsob, jak si opravdu odpočinout.

Možná ale nemůžete nikam jet, ať už z časových nebo finančních důvodů. Ale zabavit mozek odpočinkovou činností a následně se uvolnit můžete samozřejmě i doma.

2. Jak odpočívat doma

Lehnout si a okamžitě se přepnout do odpočinkového módu je pro nás multipotenciály skoro nemožné i na dovolené, natož doma. Chce to opět nejprve nahradit ty zběsilé myšlenky něčím příjemnějším a nechat tělu čas, aby se stihlo zklidnit. Zkuste nejprve něco, u čeho nemusíte přemýšlet. Pusťte si film, seriál nebo zábavné video na YouTube a až se trochu zklidníte, zkuste přejít i na aktivní odpočinek. Stačí krátké protažení nebo procházka.

O tom, jak se pak donutit a motivovat k aktivnímu odpočinku je pak široké téma, do kterého tu nechci zabíhat. Mně připadá ale, že i když mám sebevětší motivaci, je to ze začátku vždy jen o tom sám sebe přemluvit, se zvednout. Mně pomáhá myslet na to, jak dobře se budu cítit po józe nebo procházce.

Co je hlavní myšlenkou tohoto článku? Že plánovat by se měla nejen práce, ale i odpočinek a že bychom neměli očekávat, že se náš mozek přepne do minuty do klidového režimu. Odpočinek chce čas, a i do odpočinku je potřeba se na začátku trošku přinutit, ať jste doma nebo na dovolené.

Mějte se krásně

Vaše Jana

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.