Jak na vaši multipotencialitu reaguje okolí?

Dnes mám na vás otázku. Jak reaguje vaše okolí na to, že vás toho baví tolik?

Moji nejbližší si už tak nějak zvykli, ale ani mně se nevyhnuly otázky, příkazy a takzvaně dobře míněné rady:

„Vyber si už konečně jednu věc.“

„Vždyť ty u ničeho nevydržíš.“

„Nemůžeš přeskakovat z jedné věci na druhou.“

Popřípadě na mé stížnosti, že chci dělat práci, která mě baví a dává mi smysl, mi bylo odpovídáno:

„Práce tu není od toho, aby tě bavila.“

„Nejdřív je práce, potom zábava.“

Štvalo mě to, protože já s tím prostě nesouhlasím. Chci ráno vstát a těšit se na nový pracovní den. Chci mít možnost rozvíjet se ve více věcech, klidně za cenu nižšího příjmu.

Protože když jste spokojení v pracovním životě, nepotřebujete velké sumy peněz, které utratíte za všechny možné zlepšovače nálady, abyste zapomněli, že další den jdete do té nudné práce znovu.

Nechci, aby to vyznělo, že jsem podobné věty poslouchala každý den. To vůbec ne. Například moji rodiče jsou skvělí, a i když občas od nich něco takového zaznělo, nemám jim to za zlé. Vím, že to se mnou vždycky mysleli dobře.

Zmiňuji to tu, protože předpokládám, že jste se s něčím takovým také setkali. A slyšet něco takového od svých blízkých může občas hodně zabolet.

A já vám chci říct, abyste se na ně za to také nezlobili. Pokud vám něco takového vaši rodiče vyčítají, zkuste je pochopit. Vyrůstali v jiné době, v jiných podmínkách a neměli takové možnosti, jaké máme my dnes. Zkuste jim vysvětlit, v jaké jste situaci, že jsou prostě lidé, kteří se nechtějí specializovat, a vysvětlete jim, že to není nic špatného.

Navíc pokud jste multipotenciální, je tu celkem velká pravděpodobnost, že jsou takoví i vaši rodiče. Jen to v sobě potlačili, protože neměli na vybranou a doba jim v rozvíjení více talentů nepřála. Zkuste se jich na to schválně zeptat.

Třeba moji rodiče se celý život věnují podobné práci, ale já vím, že jsou nadaní na mnoho dalších věcí. Oba mají umělecký talent. Umějí krásně malovat, mamka hraje na klavír, táta na kytaru a jejich všeobecný přehled, mě nikdy nepřestane udivovat.

Obecně tedy radím, všem vašim nejbližším, se snažit v klidu multipotencialitu vysvětlit a rozhodně na ně neútočit. Pokud přes to všechno vás neakceptují, je nejlepším řešením toto téma nevytahovat a bavit se o něčem jiném. Rozhodně se jim kvůli tomu nevyhýbejte.

Ať už jde o vaše blízké nebo ne, nikdy nikoho za každou cenu nepřesvědčujte. Můžete jim pomoci pochopit, ale smiřte se s tím, že někomu vysvětlíte multipotencialitu jen těžko.

A vlastně není divu. Žijeme ve společnosti zaměřené na specializaci. Začíná to už na škole, kde si musíme vybrat, na co se chceme zaměřit. Už od mala se nás všichni ptají, čím chceme být, až vyrosteme. Ta zromantizovaná představa jediného povolání a poslání je naší kulturou doslova prosycená.

A já se vás tedy ptám. Jakým podobným radám a výčitkám jste museli čelit vy? Jak na vaši multipotencialitu reaguje okolí a jak to řešíte?

Podělte se o vaše zkušenosti a pomozme si navzájem 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.