I multipotenciál se musí umět soustředit

Když jsem začala psát blog o multipotencialitě, chtěla jsem vám ukázat, že nevadí, že máte hodně zájmů a že je možné se i více zájmy živit. Ale vybudovat si podnikání nebo dokonce dvě, chce opravdu hodně času a soustředění. A mít na to trpělivost a vytrvat, dělá nám multíkům velký problém.

Nejde ale jen o práci. Multipotenciálům může dělat velký problém setrvat a vydržet u čehokoli. Může jít i jen o snahu naučit se hrát na hudební nástroj nebo setrvat déle u jednoho sportu. V tomhle vás musím trošku zklamat…

Být multipotenciální neznamená, že se na to můžete vymlouvat a dělat x věcí absolutně nesystematicky a nedokončovat projekty. Nebo můžete, ale udělá vám to v životě nejspíš docela chaos a budete vyčerpaní.

Chce to promyslet a dělat věci s rozvahou. Ano, můžete začít s více věcmi a pokračovat malými krůčky, ale nehroutit se, pokud nemáte hned úspěch. Musíte dopředu počítat s tím, že to bude trvat. I tohle může být vaše cesta.

Někdy je ale lepší jít na to postupně a začít s jedním velkým projektem. Dám vám příklad. Pokud chodíte do práce, která vás nebaví a chcete podnikat v několika činnostech, vyberte si na začátek jen jednu a teprve až vám začne vydělávat, pusťte se do další.

I ta jedna na vás může být až moc. Vytvořit stabilní podnikání je náročné, zvlášť pokud máte zaměstnání na plný úvazek.

Co tím chci říct je, že pokud vám o něco opravdu jde, i v případě, že jste multipotenciální, by mělo jít na čas vše stranou a vy byste měli veškerou svou energii co můžete, vložit jen do té jedné věci, kterou je nejdůležitější udělat, abyste se ve svém životě posunuli.

Berte to v tu chvíli tak, že je to jen dočasné a za několik měsíců si třeba přidáte něco dalšího a budete konečně žít jako spokojený multipotenciál. A navíc to není striktní. Pořád se můžete dalším věcem věnovat ve volném čase. Většinu energie byste na začátku ale měli soustředit právě na tu věc, která je ve vašem životě aktuálně prioritní.

My multíci jsme netrpěliví, ale pokud si stanovíte dost silný cíl, po kterém skutečně z celého srdce toužíte, věřím, že dokážete být na nějaký čas soustředění a pokaždé, když to budete chtít vzdát, si ten cíl připomenete a budete pokračovat.

Jak si stanovit silný cíl je kapitola sama o sobě. Je na to spousta triků a tipů od povolanějších lidí než jsem já, ale pokud budete chtít, můžu na to také sepsat článek z vlastních zkušeností.

To, co vám ale chci dneska předat je to, že pokud zrovna řešíte ve svém životě potřebu nějaké změny, soustřeďte se na tu jednu věc, která vám pomůže nebo vás někam posune. I multipotenciál se musí umět hlídat a soustředit, pokud mu zrovna o něco jde. Je to jen na nějaký čas, tak vytrvejte a odměnou vám bude jednou život, který už bude poskládaný ze všeho, co máte rádi…

Snad se mi podařilo předat vám to, co jsem chtěla.

Pokud se zrovna snažíte soustředit na jednu věc, držím vám palce, ale nezapomeňte také odpočívat.

Mějte se krásně

Vaše Jana

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.