Co právě probíhá v mém životě

Rok 2020 si asi zpětně nazvu jako rok čištění. Čistím svoje tělo i domov a rozhodla jsem se, že se o změny v mém životě s vámi podělím. Je to teď pro mě důležité a připadá mi divné vám o tom nedat vědět. Přeci jen se vám svěřuju se svým životem a názory už nějakou dobu.

Chci tu tedy s vámi probrat témata, která právě ve svém životě řeším a třeba prožíváte něco podobného nebo vás inspiruju k nějaké změně.

Jak a kdy to všechno začalo?

Čistím se od hormonů

V půlce března jsem si vzala poslední pilulku hormonální antikoncepce. Že ji přestanu brát jsem měla v hlavě už roky. Byla to ale má lenost přemýšlet nad tím, jak jinak se budu chránit, že jsem vždy nakonec v braní hormonů pokračovala.

Tenhle rok jsem ale najednou měla pocit, že už dál nemůžu pokračovat. Hormonální antikoncepci jsem brala 12 let!!! V půlce této doby jsem měla půlroční pauzu, na jejímž konci jsem poznala právě Matěje. Těch dalších šest let jsem občas vzpomínala na to, jak jsem se cítila bez ní lépe. A tenhle rok jsem si konečně řekla dost!

Teď je to už čtvrtý měsíc, kdy se mé tělo čistí od hormonů. Počítala jsem s tím, že se to na mě projeví fyzicky i psychicky, ale řekla jsem si, že ať se stane cokoli, tak to dám a k práškům se už nevrátím.

Četla jsem si pár článků a zkušeností holek o tom, co mě čeká, což je snad lepší nedělat, protože se akorát vyděsíte. I moje tělo se s tím pere hůř, než jsem čekala, ale cítím i změny k lepšímu, a to je to nejdůležitější.

Hned od začátku jsem si všimla, že mnohem silněji vnímám svůj cyklus. Před tím jsem měla takovou konstantně mírně depresivní náladu. 😀 Teď se mi to střídá. Před a během prvních dnů menstruace cítím velký duševní propad. Hned po menstruaci jsem ale opět nahoře. Beru to jako pozitivum a cítím se taková víc živá. Už jen kvůli tomu jsem ráda, že jsem do toho šla a nelituju. Ale jak jsem už psala, moje tělo se s tím asi bude ještě dlouho vyrovnávat.

Samozřejmě se mi objevilo akné. Nejásám z toho, ale kupodivu mi to až tak nevadí, jak jsem se bála. Není to nic šíleného a věřím, že se to do pár měsíců zlepší. Usadilo se mi hlavně ve vlasové linii kolem obličeje, na tvářích a na čelisti. Občas to bolí, ale nic hrozného.

Co beru trošku hůř je padání vlasů. S tím jsem taky počítala, protože se mi dělo i během té mé půlroční pauzy před šesti lety. Při každém mytí vlasů se musím hodně přemáhat, abych nebrečela, protože si vytáhnu chomáče vlasů. Stejně tak při každém česání. Vždycky to rozdýchám a říkám si, že musím zůstat v klidu, že se to srovná, ale štve mě to, protože jsem si nechávala vlasy dorůstat několik let.

Menstruace se mi vrátila hned, jen jsou první dva dny hoooodně bolestivý a většinou nejsem ničeho schopná. Měla jsem to tak už před práškama…

Tahle bolest mě nakonec donutila, si zajít k fyzioterapeutce, která tyto problémy řeší. Zatím jsem byla na vstupní prohlídce a vypadá to, že mi snad bude umět pomoct. Uvidíme…

Přecházím na přírodní kosmetiku

Na konci května jsem si dělala pořádek ve své kosmetice a najednou jsem cítila, že mi už nedává smysl dávat do sebe chemii z kosmetiky. Rozhodla jsem se, že ještě víc podpořím čištění svého těla a přejdu kompletně na přírodní kosmetiku. Měla jsem toho ale doma docela dost nahromaděnýho a nechtělo se mi nic vyhazovat. Rozhodla jsem se tedy postupně vše spotřebovat a cokoli mi dojde, nahradit už jen přírodní variantou.

Zatím používám přírodní vlasovou péči a krémy. Zbytek snad postupně během léta nahradím a v zimě už budu komplet na přírodě. S tím souvisí i to, že si chci kupovat mnohem méně kosmetiky. Tedy jen to, co skutečně potřebuju.

Myslím, že padání vlasů jsem si způsobila nejen tím, že jsem přestala jíst hormony, ale právě i přechodem na přírodní kosmetiku. Pokožka se čistí a uvolňují se vlasy, které tam držely díky nánosům chemie. Snad se to brzy zlepší…

Trochu taky bojuju s deodorantem. Ten přírodní zkrátka nikdy nebude fungovat jako klasický konvenční. Jinak ale věřím, že přechod na přírodní kosmetiku bude bezproblémový.

Méně je více – nenakupuju

A nejen kosmetiku chci přestat nakupovat. Vlastně už od začátku roku si hlídám, co si kupuju a vše si zapisuju. Chtěla bych si víc šetřit a mít méně věcí, které stejně nepotřebuju. Můj cíl byl kupovat si toho méně a dařilo se mi to. Od července mám ale nový cíl. Nekupovat skoro NIC! Jsem nějak otrávená věcma a tím, že i když už nenakupuju tolik, pořád mám jednou za čas nutkání koupit si něco novýho, i když vím, že to reálně nepotřebuju. Zvlášť, když mám špatný den, mám tendence udělat si radost nějakou drobností.

Co jsem si povolila nakupovat:

 • Kosmetiku a toaletní potřeby – jen to, co potřebuju
 • Oblečení jen v nejnutnějších případech, pokud zjistím, že nemám náhradu a skutečně ho unosím
 • Jídlo
 • Výdaje na cestování
 • Dárky

Naopak jsem si zakázala:

 • Časopisy, knihy
 • Oblečení, šperky, doplňky, boty
 • Papírenské zboží
 • Elektroniku
 • Kosmetiku kterou nepotřebuju

Když píšu tenhle článek, mám za sebou dva týdny nenakupování a zatím to jde dobře 😀 Jsem zvědavá, co bude dál a jak velký problém budu mít vydržet. Na svatbu, kterou máme v září, jsem už všechno pořídila, takže nemusím řešit dilema co koupit a co ne…

V nenakupování mě podpořila i tahle knížka, kterou doporučuju, jestli vás tohle téma zajímá…

Třídím věci

No a s nenakupováním a mojí otráveností materiálními věcmi souvisí i moje třídění a zbavování se věcí, které nepotřebuju. Já praktikuju minimalismus už dlouho a tím, že máme malý byt ani nemůžu mít hodně věcí, ale postupně zjišťuju, že mi pořád ještě leží doma několik věcí, které nevyužívám.

Určitě teda plánuju zase větší čistku. Už jsem se i rozhodla, co s těmi věcmi udělám. Dám je na nějaký swap v Praze.

Hodně mě teď baví zjednodušovat si život a přehodnocovat co potřebuju a co ne.

Úkoly, který jsem si teď stanovila:

 • Probrat domácnost
 • Probrat šatník
 • Určit, co půjde na swap a co zkusím prodat
 • Odhlásit se z newsletterů
 • Udělat si pořádek v mobilu

Budu ráda, když mi dáte vědět, jak to máte vy a jestli jste si něčím z toho, co jsem psala, prošli. Zajímal by vás po nějaké době update, kde bych vám napsala, jak se mi daří nenakupovat, třídit a jak moje tělo reaguje dál na celkovou očistu?

Mějte se krásně

vaše Jana

4 názory na “Co právě probíhá v mém životě”

 1. Jani, super článek! já tohle v sobě taky nosím dlouho. Pilulku jsem brala 7 let, od 17-ti do 24, a pak jsem změny probíhaly téměř 3 další roky. Nic děsivého, spíš ty vnitřní, a být ženou dostalo nový rozměr, naprosto. Před pár lety jsem obrečela vyhození sbírky 8letého sbírání a čtení Cosmopolitanů, a byl to první krok k tomu protřídit tyhle „zablokované“ věci, sbírky, knihy atd. Tohle vše mi pomohlo nebýt tak závislá na věcech a mohla jsem se odstěhovat do Španělska, což jsem vždy chtěla. Dodnes trpím „nemocí“ 🙂 a sbírám knihy, ale už je to celé nějak jinak, prostě nad tím uvažuju. Kosmetiku mám taky jen tu, kterou má ráda, zbytek jsem rozdala po kamarádkách, něco prodala, něco bohužel vyhodila. Ale je mi tak krásně! Udělat si pořádek v životě je úžasné, a člověk skutečně začne žít jinak a změní ho to. Ať se moc daří!

  1. Děkuju za komentář a zkušenosti. Při čtení jsem se usmívala, je z toho cítit, že ti tyhle změny pomohly, tak mě to těší, že jsem se do toho taky pustila 🙂

 2. Ahoj Jani,taky jsem nedávno prošla čistkou v domácnosti.Od mých oblíbených oblečení které jsem už nenosila věnovala jsem Charitě.Dale boty moje i synovi které zabírali místo po sešity.No ale začala jsem po nějaké době síť oblečení a tak něco jsem doplnila do šatníku.Nesila jsem dlouho,ale začalo mne to bavit.Ted zase hledám látky, funkční jako bambus,len,merino.Uz mám dost tě umeliny

  1. Jana Saidlová

   Ahoj, to jsem si taky říkala, že až budu shánět nějaký oblečení, budu víc přemýšlet nad materiálem. Doufám, že se taky k šití někdy vrátím 😀

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.