Jsem vážně multipotenciální?

Zjistili jste, že existuje multipotencialita a našli jste se v tom. Silně to s vámi zarezonovalo. Ale pak přišly otázky a možná i pochybnosti. Říkáte si, jestli se to vážně týká i vás. Chcete mít jistotu. 

Ptáte se mě, jestli jste multipotenciální? Pak vám říkám, že s největší pravděpodobností ANO.

To, že čtete tento článek, tato slova, není náhoda. Ať už jste se o multipotencialitě dozvěděli jakkoli, myslím, že jste hned poznali, jestli se vás týká nebo ne. A ten prvotní dojem je správný, i když možná necítíte stoprocentní jistotu.

Každý multipotenciální člověk je jiný. Neexistuje striktní definice. Někdo má tři až pět zájmů, kterým se věnuje najednou nebo postupně. Někdo jiný jich vystřídá za celý život nespočet.

I já jsem na začátku pochybovala. To, že patřím mezi lidi, kteří mají více zájmů a nadání a necítí v životě jedno jediné poslání, jsem věděla hned. Ale nějakou dobu mi vrtalo hlavou, jestli vůbec někdo takový chci být.

Byla jsem zvyklá trestat se a nadávat si za to, že si nedokážu vybrat a u jedné profese vytrvat.

Pak jsem si ale přestala ubližovat. Přijala jsem to. Ne proto, abych měla výmluvu, proč dělám tolik věcí, ale proto, že jsem konečně chtěla zjistit kdo jsem a co dokážu.

Chtěla jsem se mít ráda taková jaká jsem. Už mě nebavilo se sebou bojovat. Chtěla jsem být šťastná.

Pokud i vy se sebou bojujete, je možná na čase začít být na sebe hodný. Nemusíte se s označením multipotenciál plně ztotožnit, ale přijmout, že fungujete trošku jinak, než lidé, kteří se specializují.

Můžete začít třeba tím, že začnete využívat své silné stránky.

2 názory na “Jsem vážně multipotenciální?”

 1. Docela dlouhou dobu mi trvalo, než jsem si uvědomila, že to mám trochu jinak než ostatní. Už v dětství jsem vystřídala nespočet kroužků, které mě bavily, ale chtěla jsem pořád zkoušet nové. Dřív mi bylo vyčítáno, že u ničeho nevydržím (to bylo hraní na klávesy, keramika, aerobik, nějaký bojový kroužek, paličkování, tvoření z korálků a další….), ale asi jsem prostě hledala to pravé ořechové. Různé věci jsem v různých obdobích zkoušela i doma. Třeba plést náramky, šít barevné brože s filcu, hrát si s korálky, dlouhou dobu jsem se věnovala fotografování… Teď bych se třeba zase ráda vrátila do keramiky, tak jako před několika lety na základce a tak podobně.
  Potupěm času jsem to nějak přestala řešit. Dlouhou dobu jsem chodila na cvičák, nálepku „ta divná“ jsem už měla nějakou dobu a tak jsem to přijala. Pak mi několik lidí, nezávazně na sobě řeklo, že jsem renesanční člověk nebo polyhistor. Vyhledala jsem si ten pojem a ehjle, asi měli pravdu. Multipotenciální zní asi trochu víc na tuhle dobu, ale renesanční je mi trochu bližší.
  Teď třeba zase kreslím a maluju a hraju si s myšlenkou, vrátit se ke „psům“. Nikdy jsem od nich neodešla, ale třeba jako trochu víc jim věnovat svůj čas.. 🙂
  Nebo zkusit zase hrát na klávesy a nebo vyzkoušet hrát na housle, kytaru a flétnu 😀 No je toho hodně, jenom toho času je nějak málo… O psaní a focení ani nemluvě…
  Uf. 😀

  1. Ano, jako bych se viděla 😀 Taky jsem se věnovala už tolika věcem, že už to ani nepočítám 😀 Bohužel jsem se také setkala s vyčítáním, že u ničeho nevydržím, ale teď už si jedu to svoje a neřeším to 😀 Přeju hodně štěstí při nalézání tvé cesty a dalších zájmů 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.