Takže nejsem divná/ý, ale multipotenciální?

Sedím soustředěně u šicího stroje. Za chvíli budu mít hotové vlastnoručně ušité šaty. Je to složitější než jsem si myslela, ale zvládám to. V hlavě už mám dokonalý plán. Budu navrhovat a šít šaty a sukně. Mám pocit, že je to to ono. To je to, co mě bude bavit a naplňovat. Konečně jsem si našla směr, kterým se vydám.

O rok později nesu domů certifikát. Mám za sebou kurz a pyšním se titulem make-up artist. Jsem přesvědčená, že teď už jdu konečně správně naproti svému osudu. Budu vizážistka. Doma tak nadšení nejsou. Vidí, jak mé nadšení pro věci vzrůstá a za nějakou dobu upadá. A mají pravdu. Za svůj život už jsem chtěla být baletka, malířka, architektka, herečka, zpěvačka, spisovatelka, návrhářka a vizážistka. Přesně v tomto pořadí.

Je vám tento vzorec chování povědomý? Pro něco se nadchnete, myslíte si, že jste našli své pravé poslání, ponoříte se do toho, ale pak najednou ztratíte zájem? Cítíte beznaděj, že jste opět nenašli tu vaši vysněnou profesi? Cítíte se ztracení, přelétaví a neukotvení? Všechny tyto pocity znám.

Ale mám pro vás dobrou zprávu. Nejste divní ani nenormální. Jste multipotenciální.

Multipotenciální člověk je člověk s mnoha zájmy a nadáním pro více věcí. Necítí v životě jedno jediné poslání a volání té pravé profese. Je pro něj typické, že pokud se nudí nebo dosáhne určité úrovně znalostí v daném oboru, jde dál.

Pro lepší pochopení lze rozdělit lidi na multipotenciály a specialisty. Specialista je opak multipotenciála. Zvolí si obor, ke kterému ho to nejvíce táhne a tomu se celý život, nebo z jeho velké části, věnuje. Jeho práce mu dává celou dobu smysl. Multipotenciál to tak nemá. Představa jediné profese na celý život je pro něj přinejmenším děsivá.

Pokud jste se v tom našli, nejspíš se vám, tak jako mě, když jsem si poprvé o multipotencialitě přečetla, ulevilo. Zjistili jste, že je i jiná cesta, než být specialistou, do které nás naše společnost tlačí.

Nic jiného vlastně neznáme. Celou dobu nás někdo nutí vybrat si jen to jediné. Očekává se to od nás a o to víc trpíme tím, že nezapadáme. Vyčítáme si naše přeskakování z jedné věci na druhou a přitom jsme se celou dobu trápili zbytečně. Jen jsme si nedovolili být sami sebou.

Poznání, že v tom nejste sami, ale naopak je nás takových hodně, pro vás může být velkým milníkem. Od teď nemusíte jít proti vaší přirozenosti, ale naopak ji začít plně využívat. Konečně můžete přijmout vaši multipotenciálnost jako výhodu.

Být multipotenciální má své plusy i mínusy. Ale pokud jste si mysleli, že se jako multipotenciál neuživíte a musíte být specialistou, ráda bych vás postupně vyvedla z omylu.

Můžete si nastavit život podle sebe tak, aby vás bavil. Začněte ještě dnes a přemýšlejte, jak byste mohli své zájmy propojit, které by vás mohly uživit a jak byste si mohli ten váš ideální život poskládat, pokud začnete využívat své silné stránky.

Na závěr mi to nedá a musím zmínit ještě pár důležitých myšlenek. Nechci, aby někdo multipotencialitu pochopil špatně a využíval ji jako omluvu pro extrémní přelétavost. I když je to někdy těžké, i multipotenciál si musí umět poručit a udržovat pozornost určitou dobu. Jde spíš o to, pochopit jací jsme, přizpůsobit se tomu a uvědomit si, že asi nebudeme celý život specialistou v jediném oboru.

Je dobré mít na paměti, že nemůžu dělat vše hned a najednou. Nemusím to stihnout za víkend. Mám na to celý život.

Jde zkrátka o to, najít si pravou cestu pro sebe. Tipy, jak na to a jaké máte možnosti, budu postupně vkládat ve formě dalších článků.

Doufám, že jsem vás neodradila, ale naopak vás nabila energií k tomu, abyste žili jako spokojený multipotenciál a viděli v tom úžasné dobrodružství na které se můžeme vydat společně.

8 názorů na “Takže nejsem divná/ý, ale multipotenciální?”

 1. Jsem ráda, že jsem na tenhle blog narazila. Asi tu budeš mít brzo hramadu komentářů, protože mě to fakt zajímá. Třeba mě to zase nakopne k tomu, začít znovu a pořádně blogovat, třeba tady najdu i inspiraci na to, jak to udělat, abych se uživila sama a hlavně, už mám další nálepku. K „ta divná“ a „ta renesanční“ mám i „ta multipotenciální“ 😀

  1. Ahoj Aynarro, jsem ráda, že si se našla mezi multipotenciály. Doufám, že ti bude blog skutečně inspirací. Článků mám připravených spoustu a budu se je snažit psát a publikovat co nejčastěji, ale věnuji se více věcem (však to znáš :-D), tak uvidíme, jak to budu stíhat 😀

  2. Zdárec,
   je mi skoro 57 let. Už jsem byla velmi úspěšnou restaurátorkou s licencí pro národně kulturní památky a pracovala pro pár evropských institucí, učila jazyky managementy firem, teď jsem lektorem jógy a cvičím cchi kung, chodím občas do zenových ústraní a momentálně je mojí největší vášní elektřina, konkrétně ta za časů Maxwella…tak pájím a bastlím kdeco.
   A ráda bych se v budoucnu věnovala hudbě, mám varhany a tak bych časem hrála v nějaké kapele.
   Život není výsledek, život je vývoj. Viz.youtube, dva ortodoxní Židi hrají Wish you were here….o nic jiného nejde.

   1. Děkuju za komentář a sdílení Vašeho příběhu. Máte velmi zajímavý život a rozsah činností :-). Zaujalo mě to restaurátorství a elektřina. Super, že takhle do všeho jdete, je to inspirativní :-).

 2. Je bezva vedet ze v tom nejsem sama. Ja porad hledam na co byt specialista, vrham se do vseho a kdyz to cele pojmu, tedy okamzik, kdy ostatni “normalni” se tomu zacinaji venovat, ja letim dal! Bavi me to, fakt objevuji svet, jen nekdy teda s jazykem na veste.
  Tesim se na dalsi clanky:-)

  1. S tím jazykem na vestě je to přesný 😀 Někdy mám všeho fakt dost, ale převažují dny, kdy dělám „tisíc“ věcí a neměnila bych 😀

 3. Bože, děkuji Ti (a Vám) za tento příspěvek! Jak je to naprosto, ale naprosto přesné! Jako byste psala o mně…Až je to neskutečné. 🙂 Moc Vám děkuji za podporu a pochopení, které vysíláte do světa. Já se se sebou tolik trápím, nevím, co si sama se sebou počít a najednou, jako by to celé do sebe zapadlo. Jdu si pročíst další příspěvky. Velmi Vám děkuji.

  1. Není za co, je nás opravdu dost, co si se sebou neví rady 😀 . I po letech mě občas moje multipotencialita zaskočí a jsem na sebe naštvaná, proč nemůžu být jako ostatní a vědět, co chci. Naštěstí mě ale většinou ta moje přelétavost baví, fakt se nikdy člověk nenudí 😀 😀 . Tak vítej mezi námi multíky 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.