4 základní modely, jak vydělávat

Dneska bych vás ráda seznámila se čtyřmi principy, jak si multipotenciálové můžou vydělávat. Více to rozebírám v e-booku Když vás baví všechno, ale říkala jsem si, že by pro vás mohlo být přínosné, když to spolu probereme i tady na blogu. Doufám, že mi tedy k tomu napíšete vaše postřehy a myšlenky dolů do komentářů.

Na tohle rozdělení jsem nepřišla já. Píše o něm na svém blogu i v knize Emilie Wapnick a podobně rozděluje multipotenciály i Barbara Sher.

Já jsem si to ale upravila, přizpůsobila a pojmenovala podle sebe, jak mi to dávalo logiku. Nečekejte velkou teorii, je to vlastně všechno logické, ale myslím, že to slouží dobře k tomu, aby si člověk uvědomil, jak si nejlépe uspořádat život. Najděte si princip, který by vám nejvíc vyhovoval. Můžete si ho stanovit jako cíl, ke kterému směřujete.

Existují tedy 4 základní modely (principy), které multipotenciálové používají.

1. Jednotný princip

2. Simultánní princip

3. Přechodný princip

4. Sekvenční princip

1. Jednotný princip

První model vychází z toho, že vaše zájmy jsou sice rozmanité, ale zároveň mají nějaký společný prvek. V praxi to znamená, že pokud chcete být zaměstnancem, vyberete si práci, která bude obsahovat co nejvíce vašich zájmů, které mají něco společného. Podnikání, založené na tomto principu, se vyznačuje tím, že podnikáte pod svým jménem a budujete si svou osobní značku.

Toto podnikání funguje dobře, právě pokud jsou vaše zájmy podobné a můžete je seskupit do jednoho propojeného celku. Vysvětlím vám to na příkladu. Pokud vás baví kosmetika, móda, ale zároveň také osobní rozvoj, můžete si vytvořit pod svým jménem značku, pod kterou budete nabízet služby osobního stylisty, rozšířené i o duševní péči.

2. Simultánní princip

I v tomto modelu jde o to, že se věnujete několika zájmům, ale na rozdíl od předchozího principu jsou tyto zájmy odlišné a nemají mnoho společného. Například pokud je váš sen být grafický designér a zároveň fitness trenér, není vhodné tyto zájmy sjednocovat v jedno podnikání, jako u minulého principu. V každém oboru můžete podnikat zvlášť. Projekty jsou od sebe oddělené a máte tak více příjmových toků.

Princip nelze moc dobře aplikovat na zaměstnanecký poměr. Pokud máte takto odlišné zájmy, je nejlepší, vydat se vlastní cestou. Ale je jasné, že pokud jste v situaci, kdy potřebujete mít jistý příjem, nemůžete se po hlavě vrhnout do několika podnikání. Tady je pak řešením začít jedno podnikání a pak teprve když vám vydělává, začít s druhým. Nebo použít princip následující.

3. Přechodný princip

Jedná se o princip, který se používá často jako přechodná fáze, ze které se pak přesunete k jinému modelu. Jde jednoduše o to, že máte práci (či podnikání), která je vaší hlavní činností a generuje vám hlavní (někdy i jediný) příjem. Tato práce vás může i nemusí bavit, ale jde o to, že díky ní máte finance na další své aktivity a zájmy.

Někomu to tak může vyhovovat i dlouhodobě, ale častěji se tento princip používá právě v době, kdy si uvědomíte, že chcete váš život změnit. Ve svém volnu si tak budujete své budoucí podnikání, které se pak může rozrůst a vy budete moci opustit práci, která vás nebaví.

4. Sekvenční princip

Poslední princip se týká těch multipotenciálů, kteří jsou sekvenčními typy. Sekvenční chování znamená, že se naplno ponoříte do nějaké činnosti a té se určitou dobu věnujete. Poté, co vás omrzí (může to být za pár měsíců, ale i let), přejdete na další. Více o rozdělení multipotenciálů na sekvenční a simultánní jsem psala ve článku „2 druhy multipotenciálů, který jste vy?

Tito lidé vystřídají za život několik zaměstnání či oborů podnikání, ale vždy se soustředí jen na jediný projekt a nemají tak silnou potřebu dělat více věcí najednou. Za svůj život si tak vyzkoušejí například několik let profesi učitele, na dalších pár let se stanou výtvarníkem, za nějakou dobu přejdou k navrhování interiérů a nakonec skončí u dráhy spisovatele.

Jak to tedy máte vy? Jaký model používáte? Vyhovuje vám nebo byste rádi využívali jiný model? Já jsem zatím v přechodném, ale do budoucna je můj cíl simultánní princip.

Budu ráda, když mi napíšete váš názor na rozdělení. Napadá vás ještě jiný princip?

Pokud se budete chtít dozvědět více o tom, jak se uživit a vydělávat jako multipotenciál, mrkněte na můj e-book.

Mějte se krásně a užívejte si svou multipotencialitu.

Vaše Jana

2 názory na “4 základní modely, jak vydělávat”

  1. Já jsem právě teď nově najela do Přechodného principu, protože v Simultánním se mi nedařilo tvořit a vydělávat, aniž bych byla zavalena strachem. Takže teď jsem si našla práci na půl úvazku, ze které budu mít pravidelný příjem. A k tomu teď předělávám své stávající podnikavé aktivity a tvořím nové. 🙂 Chtěla bych se taky jednou vrátit k Simultánnímu. Ale až bude ten správný čas…

    1. Děkuju za komentář. Pro mě hodně přínosný. Já si ten simultánní princip maluju jako dokonalý, ale je pravda, že to může být náročné. Přesto doufám, že se k němu někdy dopracuju. Ať se ti daří 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.