2 druhy multipotenciálů, který jste vy?

Nic není černobílé, přesto můžeme multipotenciály rozdělit na dva druhy. Chcete vědět, do jaké skupiny patříte?

Když jsem začala psát tento článek, vzpomněla jsem si na ženu, kterou jsem poznala, když jsem studovala architekturu. Pracovala jsem pro ni jedno léto a její příběh mě už v té době zaujal. Byla to ekonomka, která se jednoho dne rozhodla, že by chtěla navrhovat interiéry a skutečně se jí to úspěšně podařilo.

Práce s čísly ji bavila, ale chtěla vyzkoušet i něco jiného a možná, že ani interiéry pro ni nejsou cílovou stanicí.

Dále se mi vybavil Justin Timberlake (ráno jsem na něj narazila v časopise). Justin je skvělý zpěvák, ale také uznávaný herec, tanečník a producent, a to vše stíhá skloubit dohromady.

Co myslíte, kdo z nich je spíše multipotenciální?

Odpověď je, že oba.

Jak už víte, multipotenciál je člověk, který má více zájmů. V předchozím článku jsem zmiňovala, že se lišíme tím, kolik těch zájmů za život vystřídáme. Někdo 3, někdo klidně 50.

Rozdíl je však také v tom, jak k těmto zájmům přistupujeme. Konkrétně, zda se věnujeme více zájmům najednou nebo postupně.

A tím se dostávám k základnímu dělení multipotenciálů. Můžete být multipotenciál vykazující spíše simultánní nebo naopak sekvenční chování.

Simultánní multipotenciál je spokojenější, když dělá více věcí najednou. Nedělá mu problém věnovat se několika projektům v jednu dobu. Naopak mu to dodává energii.

Naproti tomu sekvenční chování znamená, že se naplno ponoříte do nějaké činnosti a té se určitou dobu věnujete. Poté, co vás omrzí (může to být za pár měsíců, ale i let), přejdete na další.

Jaká je realita?

Ve skutečnosti se většina multipotenciálů chová určitou dobu simultánně a v jiném období sekvenčně. Zkrátka se to mění. Přesto se někdo dokáže zařadit nebo spíše pozná, ke které skupině má blíže.

Já si myslím, že jsem spíše ten typ, co dělá více věcí najednou, ale měla jsem i několik období, kdy jsem se opravdu soustředila jen na jednu věc. Otázka je, jestli to bylo tím, že jsem chtěla nebo jsem měla pocit, že zkrátka musím.

Proč vám to vlastně všechno vysvětluji?

Zjištění, že jste multipotenciál vám může pomoci pochopit, proč se chováte tak, jak se chováte. Ale uvědomění, které z těchto dvou modelů chování je vám bližší, vám napoví, jak přistupovat k práci.

Pokud víte, že vás vyčerpává dělat více projektů najednou, zkrátka je dělejte postupně. Jestli vám naopak více věcí dává chuť do života a víte, že vás mohou uživit, neposlouchejte ty, kteří vám tvrdí, že si musíte vybrat jednu jedinou věc. Jděte do toho.

Pokud stále váháte, zda se pustit do více projektů najednou nebo je dělat postupně, můžete k tomu přistoupit pragmaticky a začít s jednou a přidat další, až vám bude ta první vydělávat. To je asi nejuniverzálnější řešení.

Pokud vás následně bude více projektů vyčerpávat, můžete zase ubrat.

Tímto způsobem si vyzkoušíte obě varianty a zjistíte, co vám vyhovuje více.

Už víte nebo tušíte, ke které skupině máte blíže? Podělte se o vaše zjištění pod článkem, ať můžeme porovnat, kolik nás je ve které.

2 názory na “2 druhy multipotenciálů, který jste vy?”

  1. Jsem více sekvěnční. Některé věci mě držely třeba i 10 let a věnovala jsem se jim naplno, proto jsem moc nemohla dělat jiné věci. Třeba jsem se 10 let věnovala psům a fotografii v době, kdy jsem byla stále student (a ne, nejsem papírově fotografem a ani veterinářem :D). Byl to koníček a neživilo mě to. Díky škole jsem si nemohla nabrat o moc víc věcí a jen sem tam jsem třeba něco upletla nebo ušila brož, jako z nudy.
    Nic z toho mě v životě neživilo a teď, když už chodím skoro druhým rokem do práce zjišťuji, že mě ta práce pomalu, ale jistě ubíjí. Moje umělecká duše křičí, že by si chtěla vydělávat sama na sebe. Kreslením, malbou, focením, čímkoliv! Ale já mám hrozný strach vzdát se jistého přísunu peněz, který mám z práce a vstoupit do vod pro mne neznámích. Bojím se papírování a toho, že to prostě nevyjde…
    Zároveň mě to ale láka, ale je to začarovaný kruh.
    Ach 😀

    1. Ten pocit znám. Měla jsem to stejné. Zkus třeba rozjet vedlejší podnikání vedle své práce. Budeš tak mít jisté peníze a přitom si začneš pomalu budovat své podnikání. Na začátku to tak řeší spousta multipotenciálů. Určitě se toho neboj. Já to znám, že ten kreativní hlas nikdy nezmlkne 😀

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.