Více zájmů mají přece všichni. To jsou všichni multipotenciální?

Nebudu vám lhát. Ze začátku se mi občas do mysli vkrádala myšlenka, jestli ta multipotencialita není jen výmluva a nesmysl.

Být multipotenciální znamená mít hodně zájmů, vášní a nadání. Ale více zájmů máme přece všichni. To by pak mohl být multipotenciálem každý…

Tak to ale není a teď už si dokážu odpovědět a pokusím se odpovědět i vám.

Jak to tedy je? Jak vysvětlíte svému okolí, že multipotencialita opravdu existuje?

Pokud bych to chtěla zjednodušit, dalo by se říci, že multipotenciální jedinci mají prostě více zájmů, něž ostatní. Ne jeden, ne dva a ani tři. Láká nás nespočet věcí a za celý život toho chceme vyzkoušet co nejvíc.

To je ale opravdu hodně zjednodušené vysvětlení a vlastně ten počet zájmů ani není to nejdůležitější. Člověk, který se mimo svoji práci věnuje mnoha koníčkům, není automaticky multipotenciální.

Co nás tedy odlišuje?

Myslím, že především naše pocity a vzorce chování.

Jen my multipotenciálové známe tu beznaděj a frustraci, když jsme hledali to naše jediné poslání, u kterého konečně vydržíme. Už několikrát jsme si mysleli, že jsme našli to pravé, ponořili jsme se do toho, vložili do toho všechnu svou energii a pak najednou ztratili zájem. Přemýšleli jsme, co je s námi špatně a zda budeme vůbec někdy šťastní.

O tomto stále se opakujícím vzorci chování, jsem se už několikrát zmiňovala. Je pro nás typický. Střídají se u nás vlny nadšení, poté nudy a hledání dalšího.

A to je právě to, co nás odlišuje.

Hledání a nacházení nových vášní u nás nikdy nekončí. Je možné, že některá vášeň nás bude provázet celý život, ale spíše se u nás zájmy mění a vyvíjejí.

Ostatní také často zkouší nové věci a hledají se, ale později naleznou svůj směr a takzvaně se usadí.

Ale multipotenciálové jsou nejšťastnější, pokud se celý život věnují více věcem. Je jedno, jestli najednou nebo postupně. Představa, že si musíme vybrat jediné povolání a tomu se věnovat celý život, je pro nás paralyzující. Vybrat jen jedinou věc, která nás bude celý život živit, je pro nás prakticky nemožné.

Jak vidíte, nedá se to vysvětlit jednou větou. Je to trošku složitější. Přesto myslím, že multipotenciálové chápou, jak se liší od ostatních a nejde jen o ten počet zájmů.

Takže ne, každý není multipotenciální.

Pokud vám někdo tvrdí a hádá se s vámi, že je to totální hloupost, nemá smysl snažit se mu to za každou cenu vysvětlit. Pro lidi, kteří nejsou multipotenciální, to může být těžké pochopit.

Důležité je, že vy sami chápete, kdo jste, jak se svojí multipotencialitou pracovat a chápat ji jako výhodu.

Já se vám s tím pokusím pomoci.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.