Může multipotenciál konkurovat specialistům?

NO JASNĚ!!! Ne vždy a ne všude, ale pojďme si to všechno probrat v dnešním článku.

Ve zprávách co mi píšete v mailu nebo na Facebooku, se jednou za čas opakovaly právě obavy ukázat světu co vás baví, protože si v tom nepřipadáte dost dobří. Jak můžete sdílet svoje nadšení pro věc, když je tolik specialistů, kteří to umějí mnohem lépe? Co když se vám lidé vysmějí nebo nebudou chápat, proč nabízíte nějaké služby, když někde můžou najít specialistu, který se tím zabývá x let?

Když se nad tím zamyslím, napadá mě, že přeci i ten specialista nějak začínal a nabízel svoje služby či produkt, i když teprve sbíral zkušenosti a znalosti. Žádné zkratky nejsou. To platí pro multipotenciála i specialistu.

Chápu, že se ale možná jedná o něco, co ani nechcete studovat do hloubky, je to něco, co jste se naučili okrajově. Nebo bude trvat hodně dlouho, než se to naučíte opravdu dobře, ale už teď byste rádi své znalosti předávali. Jak se tedy nebát nabízet své služby, když máte jen základní znalosti oproti specialistům?

Záleží na profesi

Teď je asi dobré říct, že samozřejmě nelze konkurovat specialistům v jakémkoli oboru. Vzpomenout si ve třiceti, že chcete být lékař nebo advokát už je asi nesmysl (ale možné je vlastně všechno).

Oproti tomu není nikdy pozdě na kariéru umělce, kouče nebo třeba copywritera, ať už na plný úvazek nebo jako doplněk k vašim stávajícím aktivitám.

Na čem skutečně záleží

Nejdůležitější myšlenka, kterou bych vám dnes chtěla předat je, že nezáleží jen na úrovni vašich znalostí. Když si vás klient vybere, je to směs několika faktorů.

Často je rozhodující především to, jaký jste člověk. Zda jste sympatický, milý a jak celkově působíte. Zda jste s klientem na jedné vlně.

V dnešní době mají také velkou moc sociální sítě. Pokud umíte ukázat vaši práci zajímavým a lákavým způsobem, třeba na Instagramu, máte vyhráno.

V neposlední řadě záleží na vašich známostech respektive jak širokou síť přátel máte. Nejde jen o to, zda znáte ty správné lidi, kteří vám dohodí klienty, ale z mé zkušenosti lidé raději spolupracují s těmi, co znají. Často tak dají přednost raději známému, u kterého vědí, že se na něj můžou spolehnout, než specialistovi, který má sice víc zkušeností, ale třeba by pro ně práci více odbyl.

Můj příklad – když jsem si při práci architekta udělala vizážistický kurz a dala o tom vědět na sítě, začali se mi sami ozývat kamarádi, jestli bych je nalíčila na svatbu nebo jim doporučila nějaké produkty. Překvapilo mě, že se ozývali hlavně spolužáci z vejšky, kteří věděli, že pracuji stále především jako architekt. Důvěřovali mi, protože mě znali a nevadilo jim, že se věnuji tak odlišným oborům.

Když lidé uvidí, s jakou láskou a nadšením se učíte novou věc, strhne je to nadšení taky a budou s vámi chtít spolupracovat…

Co je také důležité si uvědomit, nemusíte předávat své znalosti až když jste mistr v oboru. Nečekejte na to, až budete umět všechno. Předávejte to, co aktuálně umíte. Různí klienti požadují různou úroveň znalostí…

Předávejte vaši úroveň znalostí

Chci tím říct, že pokud se chci něco naučit, snáze to pochopím jako úplný začátečník od někoho, kdo je jen pár kroků napřed než jsem já.

Pokud tedy umíte jen základy, i tak můžete své znalosti předávat právě těm úplným začátečníkům.

Pokud začne začátečníkům vysvětlovat něco expert na danou věc, je možné, že se navzájem nepochopí. Expert už je mnohem dál a mluví odbornou terminologií. Nepamatuje si, jaké to je být na začátku a nemusí se už umět vcítit do pocitů klienta. Proto je pro začátečníka příjemnější najít si někoho, kdo byl nedávno tam, kde je on sám.

Jak vidíte, není potřeba čekat, až budete mít pocit, že už umíte téměř vše. Jde o to, najít si tu správnou cílovou skupinu, které budete své dovednosti předávat.

Snad jsem to vysvětlila pochopitelně. Pro jistotu tu mám příklad s pletením.

Začalo vás bavit pletení a rádi byste nabídli světu, co jste se zatím naučili? Není důvod čekat, až budete umět složité vzory. I když umíte třeba jen jednoduchou šálu, začněte předávat právě to, co aktuálně umíte. Tipy, jak si vybíráte bavlnky, od koho se učíte, jak udělat základní vzor… Vše můžete sdílet na sítích, na blogu, vytvořit si komunitu lidí a později jim nabídnout placené kurzy.

Jak na to

Překonejte strach a ukažte světu, co vás právě baví a čím byste si chtěli do budoucna i vydělávat. Dejte to vědět především vaší rodině, známým a přátelům. Ti vás doporučí dál.

Věřte si! Jste jedineční tím, že toho umíte hodně a můžete tak čerpat z různých zkušeností a oborů. Vidíte více souvislostí, než úzce zaměření specialisté.

Vyhrajte si se sítěmi. I přes fotky lidé vycítí, že vás něco opravdu baví a jste pro to zapálení.

Nečekejte, až vás sami osloví klienti. Pusťte do světa vaše znalosti přes blog, fotky nebo video. Zlepšujte se a ukazujte svůj posun. Najděte si na Facebooku skupiny, kde by vaše znalosti mohli využít a nabídněte jim služby. Zkuste si zaplatit reklamu.

Hledejte způsoby, jak o sobě dát vědět. Možná to nepůjde hned, ale jednou ten zlom přijde!

Držím vám palce

vaše Jana

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.