Moje plánování

Tento rok bych se chtěla věnovat více článkům o plánování. Patří totiž na mém blogu k těm nejčtenějším a já sama plánování MILUJU!

Myslela jsem, že se k tomu dostanu dřív, ale konečně vám dneska přináším první článek v tomto roce právě na téma plánování a organizace. Konkrétně vám ukážu, jaký systém plánování mého času a vlastně celého života mám já.

Snad tu mám lidi, co mají také rádi systém a přehled. Já mám ráda kromě samotného plánování i papírenské zboží, takže u mě doma nikdy nechybí bločky, zápisníky, barevné propisky atd. Dělá mi to radost. Snad vám tedy nebudu připadat úplně praštěná. 😀

Chci se s vámi o můj systém podělit, abyste mohli načerpat inspiraci, ale hlavně jsem zvědavá, jak to máte vy. Porovnejte vaše plánování s tím mým a dejte mi vědět do komentářů, jestli vás to také baví a děláte to podobně nebo úplně jinak.

Diář

Bez klasického diáře se neobejdu. Baví mě si tam nejen zapisovat vše důležité, ale taky si ho zdobit samolepkami.

Zapisuju si nejen události jako narozeniny, návštěvu doktora, schůzky, ale taky si každý den poznamenám pár větami, co jsem ten den dělala. Trochu mi tedy slouží i jako deník. Ráda si pak zpětně listuju tím, co jsem prožila.

Diář nosím pořád sebou a osvědčil se mi tedy malý rozměr.

Diář mám z Love & Story Design.

Diář pro blog

Tento rok jsem si poprvé zavedla samostatně diář pro Domov multipotenciálů. Ten s sebou netahám, mám ho pořád doma. Je maličký a mám ho z časopisu Glanc, kde byl jako dárek.

Píšu si tam, kdy vydám článek, plánuju příspěvky na sítě, nápady a cíle, kam se chci posunout s blogem. Zjistila jsem, že mi to vyhovuje víc, mít to odděleně od ostatního plánování.

Sešit na nápady, poznámky

Kromě diářů mám i sešit, kam si píšu všechno možný, co mě napadne, nechci to zapomenout a nevejde se mi to do diářů. Většinou mi leží doma, jen občas si ho beru s sebou. Když ho nemám a chci si něco poznamenat, napíšu si to do mobilu a doma pak přepíšu a rozvedu myšlenku až v sešitě.

Když jsem tam tvořila první nápady na trička a tašky pro multipotenciály, psala jsem si je právě do tohoto sešítku. Zkrátka mám ten sešit na to, abych rozvedla svoje nápady a dala jim nějakou první podobu. Na začátku se mi totiž tvoří líp na papíře než v počítači.

Sešit jsem si sama vyrobila.

Denní to do listy

Často si taky píšu to do list na daný den. Baví mě úkoly odškrtávat a mám tak větší motivaci vše splnit. Dlouho mi trvalo, než jsem se naučila psát si tolik věcí, abych je všechny zvládla udělat. Dřív jsem měla tendenci psát si toho mnohem víc, než bylo možné stihnout.

Píšu si to do list i proto, že se díky němu každý den posouvám. Člověk si srovná v hlavě, co je potřeba udělat, aby se přiblížil svým snům a cílům. Většinou si to do listy nepíšu jen o víkendu, o všední dny téměř každý den. Někdy si do nich píšu jen pracovní úkoly, jindy i další jako vaření, úklid atd.

Denní plánovač si můžete stáhnout u mě na blogu.

Cíle a plány

Abych věděla, kam směřuju, kam se chci posunout a jaké chci jednotlivé dny dělat úkoly, stanovuju si svoje cíle a sny. Sepisuju si cíle roční a na jejich základě si pak vytvořím měsíční cíle. Když bych je neměla stanovené, asi by mi chyběl nějaký smysl a směr v životě.

Já na těch snech a cílech tolik nelpím, jsou pro mě spíš orientační a udávají mi právě ten směr. Když si je nesplním, nic se neděje. Přesunu si je do dalšího roku nebo se zamyslím, jestli to pořád chci. Delší, než roční cíle si nedávám, protože to u mě nemá smysl :-D. Hodně se mi totiž moje přání během života mění…

Svoje roční cíle si nechám pro sebe 🙂

Nástěnka snů

Taky si poslední dva roky tvořím nástěnku snů. Dělám ji tak, že si projíždím obrázky na Pinterestu a co mě zaujme a cítím, že bych to ve svém životě chtěla, si vytisknu a pověsím. Dělám to intuitivně a příliš nepřemýšlím, jestli je reálné něco takového získat. Trošku takhle testuju vesmír, co mi přinese :-D.

Nástěnku mám v ložnici, takže ji vidím každé ráno po probuzení i večer, když jdu spát 🙂

Moje pomůcky

To svoje plánování si ještě víc zpříjemňuju pomocí samolepek, zvýrazňovačů, fixek, washi pásek a co mě baví je i šablonka s různými motivy. Nevím, jak ji popsat, ale z fotky to pochopíte….

Většinu samolepek mám z Yuppi.cz.
Šablonku jsem kupovala v Nanu-Nana.

Tak to je můj systém plánování. Nezapomeňte mi napsat do komentářů ten váš.

Mějte se krásně

vaše Jana

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.