Knihy pro multipotenciály

Nevím, proč mě nenapadlo už dřív, sepsat pro vás tipy na čtení pro multíky. Všechny knížky, které jsem vybrala, jsem četla a rozhodně je doporučuju!

Najdete v nich ujištění, že v tom, že vás toho baví tolik, nejste sami, ale také inspiraci pro osobní i pracovní život.

Knih pro multipotenciály zatím není mnoho, ale já jsem ráda i za těch pár prvních vlaštovek…

Kniha pro multipotenciály – Emilie wapnick

Hned první kniha, která mě napadne v souvislosti s multipotencialitou je právě ta od Emilie Wapnick. Emilie píše už několik let blog Puttylike pro všechny multíky. Knihu od ní jsem četla ještě v anglické verzi, už několik měsíců ale seženete i českou.

Tahle kniha je takový základ. Najdete tam výhody multipotenciality, výčet slavných multipotenciálů, rady a tipy, jak si vydělávat, překonat strachy spojené s multipotencialitou a mnoho dalšího.

Odmítám si vybrat – Barbara Sher

Pokud bych vám měla doporučit jen dvě knihy, které si přečíst, určitě bych vybrala předchozí knihu od Emilie a knihu od Barbary Sher.

Při čtení mi připadalo, že v ní najdete podobné informace jako od Emilie, ale jsou podané trochu profesionálnější formou. Barbara je totiž mimojiné i kariérní a životní kouč a má bohaté zkušenosti právě s multipotenciály.

Kreativní myšlení – Amy Whitaker

My multíci jsme kreativní duše a když jsem na tuhle knížku narazila v knihovně, hned mě zaujala. Říkala jsem si, proč se v kreativním myšlení ještě víc nepodpořit…

Myslím, že jsem po ní sáhla i proto, že mi obálkou trochu připomíná právě Knihu pro multipotenciály od Emilie Wapnick.

Chvíli mi trvalo, než jsem se do knížky začetla, ale hned od začátku mě zaujalo, že autorka je očividně taky multipotencál. Sama sebe v knize označuje za člověka, který se odmítá specializovat.

Knihu bych doporučila všem, kteří něco tvoří a cítí se zaseklí v tvůrčím procesu, moc nevědí jak dál a jestli je to vůbec to, co chtějí v životě dělat nebo pro ty co obecně zajímá, jak být více kreativní.

Čtyřhodinový pracovní týden – Timothy Ferriss

Přiznám se, že už je to dlouho, co jsem tuhle knihu četla a pamatuji si, že jsem z ní měla rozporuplné pocity.

Tim Ferriss je multipotenciál, který se věnuje spoustě činností, ale navíc se snaží svou práci smrsknout jen do pár hodin týdně. Většinu svého času chce tak prožívat smysluplněji tím co ho baví a se svou rodinou.

Kniha je souborem rad, jak by se to mohlo povést i vám. I když jsem knihu nadšeně zhltla, bylo mi hned jasné, že pro mě je něco takového stále utopie.

Asi na to nemám povahu a dostatečné odhodlání. Nějaké rady se ale určitě použít dají. Proto, jestli vás to byť jen trochu zaujalo, určitě si knihu přečtěte.

Průvodce pro vysoce citlivé lidi – Judith Orloff

Tahle kniha asi nebude pro každého multipotenciála, ale já se rozhodla ji sem zařadit.

Spousta multipotenciálů jsou totiž zároveň i vysoce citliví lidé. Já k nim taky patřím a je fajn stejně jako s mutlipotencialitou, když zjistíte, že v tom nejste sami a že to není nic špatného.

Mně kniha pomohla uvědomit si, že se za svou citlivost na sebe nemůžu zlobit. Dřív jsem to na sobě nenáviděla a nepřijímala se. Teď už se snažím sama sebe v tomhle ohledu respektovat.

Jak poznáte, jestli jste vysoce citliví? Pokud si na většinu těchto otázek odpovíte ano, pak je kniha určená i vám.

  • Vnímáte citlivěji než ostatní emoce a nálady jiných lidí?
  • Unavuje vás mnoho vjemů a vzruchů?
  • Potřebujete být občas úplně sami?
  • Jste náchylní k vyčerpání a smyslovému přetížení?
  • Reagujete často negativně na světlo, zvuky či vůně?
  • Snášíte špatně velké skupiny lidí nebo nečekané změny?

Můj e-book Když vás baví všechno

Nakonec tu zmíním ještě e-book, který jsem sepsala já. Když jsem si o multipotencialitě hledala informace, napadlo mě, že by bylo super, kdyby všechno, co jsem se dozvěděla, bylo někde shrnuté.

Všechny poznatky jsem se tedy rozhodla sepsat a doplnit o svoje tipy a názory.

Vznikl tak e-book, kterým jsem chtěla potěšit všechny multíky a ty, co hledají pomoc na své cestě. Jsem ráda za každý prodaný e-book, protože mě to motivuje pokračovat dál a psát pro vás stále další články. Děkuju vám za to.

Znáte všechny knihy? Nalákala jsem vás k přečtení nějaké? Dejte mi vědět do komentářů.

Mějte se krásně

vaše Jana

1 názor na “Knihy pro multipotenciály”

  1. Ještě bych upřesnila, že Emilie to bere dost letem světem. Její kniha je vhodná pro dospívající multipotenciály. Zatímco pro ty, kdo chtějí jít více do hloubky se hodí Sher nebo potom Range od Davida Epsteina.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.